MIASTO
Granty i równe szanse na rynku pracy
Pracodawcy mogą otrzymać grant na telepracę. Świadczenia przyznaje starosta kielecki. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby bezrobotne, które wracają na rynek pracy. Ten rodzaj pomocy między innymi pozwala wyrównać szanse kobiet na rynku pracy.
Świadczenie przyznawane jest na podstawie zawartej umowy. Pracodawca lub przedsiębiorca otrzymuje grant na utworzenie stanowiska pracy. Ta forma telepracy nie jest zarezerwowana jedynie dla kobiet, mogą o nią ubiegać się również panowie.
Grant może zostać przyznany bezrobotnemu opiekunowi, który powraca na rynek pracy przy czym, taka osoba w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie zrezygnowała z zatrudnienia z uwagi na konieczność wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną.
Otrzymanie takiej formy wsparcia uzależnione jest od profilu pomocy, jaki po analizie sytuacji ustali doradca w urzędzie.
Ze świadczenia nie mogą skorzystać: małżonkowie, rodzice, rodzeństwo czy dzieci pracodawcy.
Przedsiębiorca zobowiązany jest do zatrudnienia tak skierowanej osoby bezrobotnej przez rok w pełnym wymiarze pracy bądź przez 18 miesięcy w połowie wymiaru tego czasu.
W zamian za każdego bezrobotnego otrzymuje on dofinansowanie opiewające maksymalnie na kwotę 6-krotnegominimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy.
Przedsiębiorcy, którzy nie wywiążą się z wymaganych w związku z przyznaniem grantu warunków będą zmuszeni do zwrotu wrz z odsetkami w ciągu miesiąca od doręczenia wezwania starosty.