Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Głos młodych w regionie

sobota, 30 marca 2019 14:08 / Autor: Piotr Wójcik
Głos młodych w regionie
Głos młodych w regionie
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

– Sytuacja młodych ludzi w województwie świętokrzyskim jest trudna. Nasz region się wyludnia. To dla niego duże zagrożenie. Jesteśmy po to, aby temu zaradzić – mówią przedstawiciele Forum Młodych Samorządowców Województwa Świętokrzyskiego, które zainaugurowało właśnie swoją działalność. Receptą na bolączki regionu ma być między innymi skuteczne aplikowanie o środki na wsparcie młodych, a także promocja regionu poprzez nowe technologie.

Choć nazwa organizacji może sugerować, że skupia ona tylko samorządowców, to jak podkreślają jej twórcy, jest ona otwarta dla wszystkich ludzi młodych i dla wszystkich, którzy chcą działać na rzecz świętokrzyskiego. Zadaniem forum ma być między innymi przedstawianie naszego regionu jako takiego, który wspiera nowe technologie. – W naszym zamyśle jest rozwój województwa świętokrzyskiego jako takiego, w którym firmy IT mają świetny klimat do prowadzenia biznesu. Przykładem może być już Busko-Zdrój, w którym działają firmy z sektora IT. Chcemy zbudować region otwarty na freelancerów i zachęcający do inwestowania w nowe technologie – informuje Łukasz Szumilas, radny Buska-Zdroju i prezes Forum Młodych Samorządowców Województwa Świętokrzyskiego.

Jednym z celów, jakie stawia sobie organizacja jest wspieranie rozwoju młodych liderów. – Oprócz pozyskiwania środków na szkolenia dla nich, chcielibyśmy przeprowadzać szereg konferencji tematycznych, aby zwiększać świadomość młodych ludzi w sprawach lokalnych problemów. Chcemy ich też kształcić poprzez budowanie świadomości geopolitycznej. Być może część z nich znajdzie w przyszłości pracę w ministerstwach, ambasadach czy zasiądzie w Parlamencie Europejskim – mówi Dariusz Kisiel, radny kielecki i wiceprezes Forum.

FMSWŚ skupia również przedstawicieli dzielnic peryferyjnych, dążących do rozwoju zapomnianych części miast. – Będziemy szukać koncepcji na to, by móc współpracować między innymi z Urzędem Miasta i radnymi, a także z Urzędem Marszałkowskim. Będziemy się często spotykać, powstaną grupy robocze. Będziemy rzucać świeżymi, ciekawymi pomysłami – deklaruje Łukasz Trojak, prezes Stowarzyszenia Południe działającego na rzecz terenów wchodzących w skład kieleckiego Okręgu 5.

Docelowo Forum ma być organizacją o charakterze ponadregionalnym, tymczasem współpracuje już z podobną, działającą w województwie małopolskim.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO