Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Wystawa i warsztaty w Szkole Podstawowej 27. Uczniowie poznają swojego patrona

wtorek, 08 czerwca 2021 17:25 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Wystawa i warsztaty w Szkole Podstawowej 27. Uczniowie poznają swojego patrona
[FOTO] Wystawa i warsztaty w Szkole Podstawowej 27. Uczniowie poznają swojego patrona
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Trwają obchody jubileuszowego roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W Szkole Podstawowej nr 27 w Kielcach, która nosi jego imię, została otwarta wystawa książkowa oraz odbyły się warsztaty literacko-plastyczne dla klasy VI i VIII.

Na wystawie, która została przygotowana w głównym holu szkoły, znalazły się tomiki poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz książki biograficzne.

– Do niedawna biblioteka szkolna posiadała w swoich zbiorach zaledwie dziesięć tomików poezji Baczyńskiego, a w ciągu minionego roku kolekcja ta powiększyła się do ponad 80 różnych wydań. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak "Serce jak obłok", "W żalu najczystszym", "Rok 1943" i "Rok 1942". Są to cenne reprinty rękopisów Baczyńskiego, które przygotowywał ręcznie jako prezenty dla swojej żony, mamy i przyjaciół rodziny – mówi Patrycja Karykowska, szkolny koordynator obchodów jubileuszowego roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i dodaje, że tomiki są zróżnicowane pod względem wydania i wielkości.

Otwarciu wystawy towarzyszyły warsztaty literacko plastyczne, w ramach których uczniowie klasy VI b i VIII c poznali patrona szkoły, jego twórczość poetycką oraz ilustratorską i graficzną. Towarzyszyła im Edyta Król, nauczyciel języka polskiego, która przyznała, że twórczość Baczyńskiego nie należy do najłatwiejszych.

– Uczniowie nie rozumieją wszystkiego, dlatego czytamy fragmenty, które od razu tłumaczymy. Staram się im wyjaśnić, że Baczyński wiele czerpał od romantyków, a jego poezja jest symboliczna i metaforyczna. Dzięki temu widzą, że pisał dramatycznie, ale pokazywał też myślenie przyszłościowe – tłumaczy.

Na zakończenie warsztatów uczniowie wykonywali prace, z których przygotowana zostanie instalacja artystyczna. Motywem przewodnim do niej był wiersz "Znów wędrujemy".

Posłuchaj:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO