MIASTO
[FOTO] Sztuka religijna na ludowo. Niezwykłe prace mistrzów nagrodzone
Rzeźby, płaskorzeźby i obrazy – tego rodzaju dzieła możemy oglądać na XLVI Wystawie Pokonkursowej Współczesnej Ludowej Sztuki Religijnej. Jury wybrało najlepsze prace artystów tworzących tę wyjątkową ekspozycję.
Na konkurs wpłynęło 118 prac od 23 autorów, w tym rzeźby w drewnie, glinie oraz obrazy na płótnie i papierze. – Temat i motywy odnoszą się do kwestii religijnych. Są to przeważnie dzieła samouków. Na wystawie dominują prace rzeźbiarskie. Do niedawna bardzo popularne były zestawy dzieł ceramicznych, jednak ostatnio ta profesja obumiera. Mamy też malarstwo, ale pojawiła się również wycinanka ludowa, przedstawiająca sylwetowe wizerunki z papieru – mówi Marian Rumin, przewodniczący Komisji Konkursowej.
Wśród najliczniejszych na wystawie rzeźb jury przyznało główną nagrodę Grzegorzowi Królowi z Końskich, który przedstawił do oceny kilkanaście prac wysoko ocenionych pod względem kształtowania formy i walorów polichromii. – Dużo czytam na ten temat i włączam do tego swoje pomysły. Przedstawiam ród Odrowążów, związany z ziemią, na której mieszkam. Biskup Iwo Odrowąż był budowniczym kościoła w Końskich i prawdopodobnie założycielem tamtejszej parafii. Prezentuję płaskorzeźbę „Na zielną” i „Na Boże Ciało”. Są również święci, których rozpoznajemy po atrybutach. Możemy zobaczyć także Chrystusa Frasobliwego. Zrobiłem dużo postaci, ale każda ma inny charakter. Starałem się, żeby były odmienne – przedstawia swoje prace Grzegorz Król.
Kolejne nagrody w tej kategorii otrzymali Zbigniew Łabuda, Piotr Czapka, Dionizy Purta i Andrzej Kozłowski.
W dziedzinie malarstwa zwyciężył Eugeniusz Brożek z Sędziszowa, który zaprezentował cztery obrazy o zróżnicowanej treści i rozbudowanej warstwie dekoracyjnej. Nagrodę równorzędną otrzymał także Zdzisław Purchała z Kossowa. Drugą nagrodę uzyskał Damian Rebelski, zaś wyróżnienie Piotr Sipika. W dziedzinie ceramiki przyznano jedynie drugą nagrodę, która powędrowała do Czesława Seweryńskiego. – Każdorazowo jury artystyczne składające się z historyków sztuki i etnografów oceniało, jak dalece twórcy wnikają w kwestie religijne i jak je wyobrażają poprzez swoje dzieła. Wrażliwość i wyobraźnia artystów często nas zaskakuje – przyznaje Marian Rumin.
Wystawę pokonkursową można będzie oglądać od 15 listopada do 30 grudnia w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przy ulicy Okrzei w Kielcach.
Fot. Mateusz Wolski
https://emkielce.pl/miasto/foto-sztuka-religijna-na-ludowo-niezwykle-prace-mistrzow-nagrodzone#sigProGalleriac3895d4458