Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Pomnik powstańców styczniowych w Białogonie uroczyście odsłonięty

niedziela, 22 stycznia 2023 20:21 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Pomnik powstańców styczniowych w Białogonie uroczyście odsłonięty
[FOTO] Pomnik powstańców styczniowych w Białogonie uroczyście odsłonięty
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W 160. rocznicę wybuchu Powstanie Styczniowego odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterów stycznia 1863. W uroczystości wzięło udział setki młodych i dorosłych obywateli.

W grudniu, w Białogonie stanął pomnik upamiętniający powstańców styczniowych. W niedzielę, 22 stycznia 2023, czyli równo 160 lat od wybuchu powstanie został on uroczyście odsłonięty i poświęcony. 

– To ogromna radość i bardzo się cieszę, ponieważ udało się to po niemałej batalii. Kosztowało nas to dużo pracy, ale uważam, że warto było w ten sposób oddać chwałę bohaterom. Jesteśmy stowarzyszeniem patriotycznym i chcemy jak najlepiej upamiętnić wszystkich wzorowych obywateli, którzy oddawali życie walcząc o naszą wolność – mówił Robert Surma, ze Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci oraz główny pomysłodawca powstania tego znaku pamięci.

Uroczystości w Białogonie rozpoczęła jednak Eucharystia w intencji bohaterów Powstania Styczniowego pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w kościele pw. Przemienienia Pańskiego.

– Tylko prawda daje wolność, z nią wszystko jest autentyczne. Bez niej wszystko jest groteską karykaturą. Był taki czas, kiedy część naszych braci i sióstr rozkochała się w pogańskich, oświeceniowych uwodzicielach, co zakończyło się rozbiorami Polski. Mimo to byli wielcy patrioci w środku wielu warstw społecznych. Cenili sobie bardziej wolność i prawdę, bardziej niż swoje własne życie. Odważnie stawali do walki z wrogiem niszczącym wiarę i polską kulturę – powiedział biskup, a całej homilii możesz posłuchać: TUTAJ.

Następnie zgromadzeni goście przeszli na parking przy drewnianym kościele, gdzie stanął nowy pomnik. Tam odbyła się oficjalna część całego spotkania. Zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali kilku oficjalnych przemówień i podziękowań. Przedstawiciele Stowarzyszenia wyrazili słowa wdzięczności kilku osobom, które przyczyniły się do powstania tego znaku pamięci. Szczególnie wyróżnili Macieja Burszteina, radnego miasta Kielce oraz członka zarządu firmy Formaster.  

– Lokalne inicjatywy wpisują się w filozofię naszej firmy. Ten pomysł jest wyjątkowy, ponieważ wydarzenia które nas zgromadziły, wydarzyły się zaledwie kilkaset metrów od naszej głównej siedziby. W związku z tym czujemy się świadkami tej historii. Takie pomniki są ważne, ponieważ myśl patriotyczna buduje naszą tożsamość narodową. Moje serce rośnie, gdy widzi tyle młodych osób, które biorą udział w takich wydarzeniach, jak to dzisiejsze i tak rzeczywiście było – zaznaczał.

Tłum osób, który zgromadziło to wydarzenie odśpiewał hymn państwowy. Na zakończenie przed nowym pomnikiem delegacje złożyły kwiaty.

– Powstanie styczniowe odcisnęło piętno na Kielcach i całym województwie. Zobowiązuje to nas do tego, aby kultywować pamięć o naszych przodkach. Oni byli m.in. robotnika w fabryce w Białogonie i przyłączyli się do oddziałów powstańczych. To pokolenie wojowników przekazało najważniejsze wartości, czyli Bóg, Honor, Ojczyzna swoim dzieciom, a naszym dziadkom – przypomniała Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.

Zaś senatora Krzysztofa Słonia wzruszyła ilość młodych osób, które wzięły udział w uroczystości.

– Bardzo to krzepiące, że w tak wielu miejscowościach w naszym regionie szukamy korzeni i związków z naszym wielkim zrywem narodowym. Jeśli mamy budować przyszłość to na takim fundamencie – powiedział.

Z kolei Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski podkreślił, że na świętokrzyskiej ziemi bardzo mocno biło patriotyczne serce.

– Pamiętamy, ponieważ tutaj wielu naszych rodaków oddało swoje życie, aby dziś nasza ojczyzna mogła tak wyglądać. Oni przed laty, tą zimową porą poszli walczyć z imperium o wolną Polskę. Ten heroiczny czyn sprawił, że ich synowie, po 50 latach mogli cieszyć się wolnością – mówił.

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego zauważyła, że choć minęło już 160 latach, to tym bohaterom zawdzięczamy wolność.

– To bardzo ważne, że kolejne pokolenia pamiętają i to jest bardzo ważne. Bez tych wszystkich zrywów w historii naszego kraju, nie mielibyśmy teraz niepodległej, wolnej ojczyzny. To ważne, abyśmy się jednoczyli w tych dniach – stwierdziła.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO