Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Noc Biologów na UJK za nami. Było o tajemnicach pracy serca i owcach-kosiarkach

piątek, 10 stycznia 2020 21:29 / Autor: Wiktor Żelazny
[FOTO] Noc Biologów na UJK za nami. Było o tajemnicach pracy serca i owcach-kosiarkach
[FOTO] Noc Biologów na UJK za nami. Było o tajemnicach pracy serca i owcach-kosiarkach
Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

„Zagrożenia środowiskowe” to hasło tegorocznej edycji Nocy Biologów, która odbyła się w Polsce po raz dziewiąty. Również na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawiciele kierunków biologicznych zaprosili w piątek wszystkich ciekawskich do wspólnego zgłębiania świata nauki.

- W tym roku przygotowaliśmy bardzo szeroką, bogatą i ciekawą ofertę:  liczne warsztaty, pokazy i wykłady, w których wszyscy mogą uczestniczyć - mówiła dr Ewa Kosowska z Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

W ramach warsztatów można się było zapoznać między innymi ze światem stawonogów, zgłębić zagadnienia sokolnictwa, a także poznać tajniki ludzkiego serca, przeprowadzając samodzielnie jego sekcję. Jak się okazuje każdy z nas wie jak istotne jest serce, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje.

- Istnieje automatyzm pracy serca, który nie jest związany z układem nerwowym, jak się niektórym wydaje. To autonomiczna funkcja mięśnia sercowego, który w niewielkiej części w układzie bodźca przewodzącym ma taką właściwość, że wytwarza rytmikę, która rozchodzi się na pozostałe części mięśnia sercowego - tłumaczył dr hab. Jacek Kuchinka.

Oprócz warsztatów na uczestników dzisiejszej nocy biologów czekało wiele innych atrakcji, w tym między innymi żywe zwierzęta. Można było z bliska podziwiać drapieżne ptaki, a także... owce, czarnogłówkę czy mniej popularną owcę kameruńską. Jak się okazuje, w dzisiejszych czasach owce hodowane są głównie ze względu na mięso, a coraz rzadziej wykorzystuje się ich wełnę. Okazuje się też, że zwierzęta te mogą idealnie zastąpić sprzęt rolniczy:

- Owieczka wejdzie wszędzie tam gdzie człowiek nie da rady, a dodatkowo jest bardzo ekonomiczna, ponieważ sprzęt rolniczy kosztuje, a ona zrobi to za darmo, będąc świetną kosiarką - tłumaczył Tomasz Bania ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Każdy z chętnych, kto zdecydował się wziąć udział w piątkowym wydarzeniu organizowanym przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, mógł również oddać krew w mobilnym centrum krwiodawstwa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO