Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Co słychać na budowie Teatru Żeromskiego?

czwartek, 23 marca 2023 18:29 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Co słychać na budowie Teatru Żeromskiego?
[FOTO] Co słychać na budowie Teatru Żeromskiego?
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Trwa generalna przebudowa siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wszystko wskazuje na to, że na początku 2024 roku zobaczymy pierwszą premierę przy Sienkiewicza 32.

Ostatnią częścią budowy, nad którą pracują ekipy remontowe jest scena.

– Praca w 80, może 90 procentach budynku jest już zakończona w stanie surowym, a obecnie kładzione są instalacje. Rozbierana jest tylna ściana dotychczasowej sceny, przez co otwieramy się na przestrzeń, którą dokupiliśmy. Właśnie tam będzie mieścić się scena i jej zaplecze technologiczne. Liczymy na to, że do wakacji ta część również będzie w stanie surowym. Cały czas jest szansa na to, że w tym roku kalendarzowym budynki zostaną nam oddane w całości. Wtedy zaczniemy się wprowadzać – informuje Michał Kotański, dyrektor Teatru.

Szef kieleckiej sceny dramatycznej podkreśla także, że jest zadowolony z tempa prac.

– Pod koniec zeszłego roku większości tych budynków nie było. Od początku prace były prowadzone głównie pod ziemią, przez co zabezpieczyliśmy fundamenty. Gdy nam się to udało, praca nabrała tempa i idzie bardzo szybko. Myślę, że uda nam się dotrzymać terminu i pierwszą premierę zobaczycie już szóstego stycznia 2024 roku – opowiada.

Z racji na to, że widownia jest pod ochroną konserwatorską, zachowa dotychczasową formę. Widzowie jednak będą mieli lepszą widoczność.

– Z kolei w foyer zajdą zmiany. Po przebudowie będzie nawiązywało do czasów, w których powstał budynek. Powiększymy je o jedno piętro, a wkrótce nad tą częścią planujemy położyć dach – dodaje Kotański.

Powstanie również mała scena, która pomieści blisko 200 widzów. W planach jest także kawiarenka, 10 pokoi gościnnych oraz kilka garderób.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO