Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Finał OnkoTouru w Miasteczku Zdrowia na kieleckim Rynku

sobota, 07 sierpnia 2021 19:05 / Autor: Wojciech Dudkowski
Finał OnkoTouru w Miasteczku Zdrowia na kieleckim Rynku
Finał OnkoTouru w Miasteczku Zdrowia na kieleckim Rynku
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Byli pacjenci onkologiczni, którym udało się wygrać z rakiem, przyjechali dziś rowerami na kielecki Rynek w ostatnim etapie Onko Touru, organizowanego przez Fundację Pokonaj Raka. Od rana stało też tam Miasteczko Zdrowia, zorganizowane przez Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można było wykonać podstawowe badania profilaktyczne i sprawdzić swój wiek metaboliczny. Na odwiedzających czekało także wiele innych atrakcji.

Około 13:30 na płytę Rynku wjechali uczestnicy końcowego odcinka OnkoTouru – rajdu rowerowego dla pacjentów, wyleczonych z nowotworu, organizowanego przez Fundację Pokonaj Raka. Wśród rowerzystów był znany Youtuber Cyber Marian:

- Wczorajszy etap był najcięższy, strasznie wymagający. Ponad 100 kilometrów w deszczu, wietrze i pod górkę. Ale metaforycznie można powiedzieć, że tak jak wcześniej zmagaliśmy się z nowotworem, tak teraz musieliśmy zmagać się ze swoimi słabościami – powiedział Radiu eM.

- My jesteśmy dla ludzi najbardziej wiarygodni dla osób, które są dziś zdrowe, ale i dla tych, którzy właśnie otrzymują diagnozę. Chcemy pokazać, że życie nie kończy się na diagnozie. Jesteśmy przykładem tego, że raka można pokonać i wrócić do życia pełnego marzeń i pasji - mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji Pokonaj Raka

- Niezmiernie cieszymy się, że OnkoTour ma w tym roku swoją metę w Kielcach. Obydwoje z panem prezydentem Chłodnickim jeździmy na rowerze. Samorząd kielecki słynie też z działań profilaktycznych, podejmowanych intensywnie od wielu lat. Kielce są też jednym z najlepszych miejsc, gdzie możemy rozmawiać o tym, jak pokonać raka – to właśnie tu mamy jeden z najlepszych krajowych ośrodków leczenia chorób onkologicznych – powiedziała wiceprezydent Kielc Agata Wojda, która wspólnie z wiceprezydentem Marcinem Chłodnickim, Komendant Wojewódzką OHP Magdaleną Fogiel-Litwinek i Zastępcą Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Arkadiuszem Ślipikowskim towarzyszyła rowerzystom w przejeździe przez nasze miasto.

- Kielce przodują w liczbie szczepień na grypę, pneumokoki, meningokoki, zawsze realizowanych było wiele projektów. W ostatnim czasie doszło do tego zachęcanie do szczepień przeciwko Covid – dodaje wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Gościem specjalnym był Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec.

- Wczesne wykrycie to życie. Choroby można uniknąć, a nawet jeśli okaże się, że jest podejrzenie nowotworu, to jego wczesne wykrycie daje nam dużo większe szanse na wyleczenie – przekonuje.

- Profilaktyka jest nawet ważniejsza, niż leczenie. Moim marzeniem jest, żeby OnkoTour nie był tylko wyjazdem wyleczonych, ale też osób, które zostały we wczesnej fazie zbadane i szybko wyleczone. W tym momencie jednak najważniejszą naszą profilaktyką jest szczepienie przeciwko Covidowi – mówi Dariusz Saletra, prezes przychodni PZU Artimed w Kielcach.

Na Rynku były także stoiska Energetycznego Centrum Nauki, Muzeum Zabawek i Zabawy, Manufaktury Słodyczy Magia Karmelu i Stowarzyszenia „Kreatywni w Kielcach”. Świętokrzyscy policjanci prezentowali też AlkoGogle, a instruktorzy z Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking pokazywali podstawowe ćwiczenia z kijkami trekingowymi.

Piknik był także okazją do promocji programu Profilaktyka 40+

- Polega on głównie na tym, że każdy pacjent powyżej 40. roku życia, nie musi udawać się do lekarza rodzinnego czy opieki ambulatoryjnej, żeby uzyskać skierowanie na badania. Wystarczy zalogować się w Internetowym Koncie Pacjenta i wypełnić stosowny arkusz.  – tłumaczy Małgorzata Kiebzak, prezes Świętokrzyskiego Oddziału NFZ w Kielcach.

Wielkim powodzeniem na stoisku Świętokrzyskiego Oddziału NFZ cieszyła się analiza składu masy ciała i obliczanie wieku metabolicznego. Po skorzystaniu ze specjalnej wagi można było dowiedzieć się, jaką część naszej wagi stanowi tłuszcz, jaką kości, a jaką mięśnie. Na tej podstawie obliczany był wiek metaboliczny, który często różnił się od wieku urodzenia.

- Panie mnie zważyły, dowiedziałam się, jaką mam masę mięśniową i jakie jest moje zapotrzebowanie na tłuszcz. Miałam też mierzony cukier i ciśnienie i już wiem, jaką dietę powinnam stosować – mówi pani Joanna która zdecydowała się skorzystać z badań.

- Myślałem, że przytyłem, a to okazało się, że mam po prostu za dużo mięśni – żartował pan Jan.

Wydarzenie było organizowane przez Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, Prezydenta Miasta Kielce oraz Fundację Pokonaj Raka.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO