MIASTO
Już jutro startuje finał European Rover Challenge!
Najbliższy weekend (11-13 września) upłynie nam w kosmicznym klimacie. Już jutro rusza szósta edycja zawodów łazików marsjańskich, które odbywać się będą wyjątkowo w hybrydowej formule.
W ramach tegorocznej odsłony zawodów zaprojektowana została wirtualna platforma odwzorowująca w najdrobniejszych detalach zbudowany już w zeszłym roku, największy sztuczny tor marsjański. Za jej pośrednictwem drużyny będą miały za zadanie stworzyć odpowiednie algorytmy i zaprogramować robota do startu w rywalizacji.
– Uczestnicy będą mogli kierować robotem z domu, uczelni czy biura i wykonywać zadania zbliżone do tych z poprzednich lat. To powoduje, że mamy taką samą sytuację, jak ludzie, którzy są teraz na kwarantannie w NASA, siedzą w domach i sterują łazikiem Curiosty na Marsie – tłumaczy Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
W zmaganiach wezmą udział zespoły z 14 krajów. Drużyna Politechniki Świętokrzyskiej IMPULS, musiała wycofać się z mistrzostw z powodu koronawirusa.
Stałą częścią ERC są także pokazy naukowo-technologiczne i w tym roku również ich nie zabraknie. Na tę okazję GEOPARK przygotuje prezentację okazów świętokrzyskich skał poddawanych procesowi szlifowania i polerowania. W wydarzenie włączy się także Instytut Dizajnu, który zaprezentuje tak zwane „jedzenie przyszłości”. Kraina Przyszłości zaprosi do wyścigów zdalnie sterowanych pojazdów, a Energetyczne Centrum Nauki KPT przyjedzie z własną flotą ozobotów i photonów. Z kolei w namiocie Klubu Astronomicznego Almukantarat odwiedzający poznają metody poszukiwania planet pozasłonecznych, dowiedzą się jak przewidzieć ruch ciał niebieskich oraz samodzielnie zasymulują zaćmienie Słońca i Księżyca.
Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie także studio komentatorskie.
– Szykujemy pełen atrakcji program online prowadzony w dwóch językach, w ramach którego z naszymi gośćmi specjalnymi będziemy dyskutować o innowacjach, nowych technologiach i eksploracji kosmosu. W zeszłym roku zawody ERC śledziło ponad sto tysięcy osób i liczymy, że w tej edycji uda nam się pobić ten rekord – mówi Wilczyński.
Studio poprowadzi Piotr Kosek, którego rozmówcami będą Louise Hamlin, inżynier centrum badawczego JPL w NASA, Pete Worden, były dyrektor NASA Ames oraz szef Breakthrough Prize Foundation, Maria Antonietta Perino, szefowa zaawansowanych projektów eksploracji w Thales Alenia Space oraz Artemis Westenberg, prezes organizacji pozarządowej Explore Mars.
Jednym z wydarzeń towarzyszących ERC 2020 jest również konferencja mentoringowo-biznesowa, która odbędzie się w pierwszy dzień zawodów. Jej program obejmuje sześć paneli tematycznych, w których poruszone zostaną zagadnienia między innymi transferu technologii kosmicznych na Ziemię, zastosowania robotów w różnych sektorach gospodarki oraz sposobów na przyciągnięcie młodych specjalistów obu płci do pracy w przemyśle kosmicznym.
Część programu ERC będzie realizowana na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Relację z zawodów oraz studio komentatorskie będzie można śledzić na stronie internetowej wydarzenia: www.roverchallenge.eu. Udział w transmisji #ERC2020 jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.