MIASTO
Europass
W Powiatowym Urzędzie Pracy przeprowadzone zostało szkolenie Europass. Wzięło w nim udział pięciu pośredników pracy oraz pięciu doradców zawodowych. Teraz swoją wiedzę przekażą osobom bezrobotnym, które chciałyby podjąć pracę na terenie Unii Europejskiej.
- Dzięki temu osoby poszukujące pracy będą potrafiły w jasny i zrozumiały sposób zaprezentować swoje kwalifikacje oraz umiejętności zawodowe. To przełoży się na ich konkurencyjność na rynku pracy w kraju i poza jego granicami a także otwiera nowe możliwości dotyczące kształcenia za granicą – mówi Małgorzata Stanioch dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.
Europass to swoiste portfolio, w którym znajduje się pięć dokumentów. Każdy z nich może samodzielnie funkcjonować. Wszystkie mają identyczną formę na obszarze Unii Europejskiej.
Europass obowiązuje od dekady. W skład wchodzą: CV, paszport, mobilność, suplement do dyplomu oraz suplement do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
- Pracodawcy, dokonując wstępnego wyboru nadesłanych ofert, rzadko mogą poświęcić więcej niż minutę na lekturę jednego CV. Jeżeli kandydatowi nie uda się wywrzeć odpowiedniego wrażenia, oznacza to, że zmarnuje nadarzającą się okazję. Dlatego CV powinno być napisane w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę czytającego i pokazać, dlaczego jego autor zasługuje na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną – podkreśla dyrektor PUP w Kielcach.
Z kolei paszport jest dokumentem przedstawiającym poziom umiejętności językowych. Mobilność to nic innego jak potwierdzenie szkoleń odbytych poza granicami kraju. Suplement do dyplomu w czytelny sposób przybliża informacje dotyczące zdobytego na polskich uczelniach wykształcenia. Ostatni z wymienionych wyżej dokumentów wydawany jest bezpłatnie i potwierdza kwalifikacje zdobyte w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych.