MIASTO
Dwie wystawy w IPN
Anna Walentynowicz – legenda „Solidarności, a także laicyzacja życia społecznego w PRL – to dwa tematy nowych wystaw, które od maja można oglądać w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”.
Pierwsza z nich przedstawia w układzie chronologicznym życie i działalność opozycjonistki. Za niezależną aktywność związkową Anna Walentynowicz została dyscyplinarnie zwolniona z pracy w sierpniu 1980 roku, co stało się bezpośrednią przyczyną strajku stoczniowców. W czasie stanu wojennego, oskarżona o organizowanie strajku w grudniu 1981 roku, została skazana na półtora roku więzienia w zawieszeniu. W grudniu 1983 roku trafiła do więzienia za udział w próbie wmurowania tablicy upamiętniającej górników zamordowanych w kopalni „Wujek”. Anna Walentynowicz była również inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki w 1985 roku. W latach 80. krytykowała ówczesne kierownictwo NSZZ „Solidarność” i była przeciwniczką obrad Okrągłego Stołu.
Z kolei ekspozycja „Za Marksem bez Boga” składająca się z 35 dwustronnych paneli, podzielonych na tematyczno-chronologiczne moduły, przedstawia tło polityczne i etapy laicyzacji w Polsce w latach 1945-1989 (sekularyzację przestrzeni publicznej, życia społecznego, prywatnej sfery życia obywatela, obrzędowość socjalistyczną oraz nowe święta i obyczaje). Ponadto ekspozycji towarzyszą fragmenty archiwalnych kronik filmowych, pochodzące ze zbiorów Telewizji Polskiej Oddział w Katowicach, przedstawiające m.in. uroczystość nadania imienia, oprawę świeckich ślubów i jubileuszy pożycia małżeńskiego, święto Trybuny Robotniczej, Choinkę Noworoczną, a także Dzień Dziecka na Stadionie Śląskim.
Wystawy będzie można oglądać przez cały maj w godzinach otwarcia „Przystanku Historia”.
Oprac.na podst.: IPN - Komunikat Prasowy