MIASTO
Dekomunizacja w Kielcach wzorowo, ale będą kolejne nowe nazwy ulic
Pierwszego września weszła w życie ustawa dekomunizacyjna dotycząca zmian nazw ulic oraz placów propagujących ustroje totalitarne, w tym komunizm. Samorządy zmieniały nazwy od dłuższego czasu, bowiem miały na to 12 miesięcy od momentu wejścia w życie ustawy.
- Chwalebnym przykładem są Starachowice, które miały sporo tych patronów, ale w określonym terminie wszystkich udało się zmienić. Szczególnie dobrze poradziły sobie także Kielce. Tutaj właściwie ta dekomunizacja trwa od wielu lat – mówi Leszek Bukowski z Instytutu Pamięci Narodowej. To właśnie w Starachowicach zmieniono najwięcej nazw ulic, bo aż 13. Dla porównania w Końskim jest 5 nowych nazw, natomiast w Busku-Zdroju – 4. Są jednak miasta i gminy, które nie zastosowały się do ustawy. To m.in. Nowa Słupia czy Skarżysko-Kamienna.
Tymczasem to nie koniec zmian nazw na kieleckich ulicach. Urzędnicy zamierzają wprowadzić zmiany na sześciu rondach i dwóch ulicach. Rondo u zbiegu alei Jerzego Szajnowicza – Iwanowa i ul. Karbońskiej ma nosić imię płk. Jana Zientarskiego, natomiast u zbiegu ul. Bp. Jaworskiego i al. Solidarności – Cichociemnych – Spadochroniarzy Armii Krajowej.
Z kolei rondo u zbiegu ulic Piekoszowskiej i Malików ma mieć nazwę Brygady Świętokrzyskiej Narodowej Sił Zbrojnych. Patronem ronda przy ulicach Polnej i Radiowej będzie Prezydent Kazimierz Sabbat, a ronda u zbiegu ulic Żołnierzy Wyklętych i Kazimierza Smolaka ma być mjr. Ignacego Skowrona.
Natomiast skrzyżowanie ulic Wystawowej, Kongresowej i Żołnierzy wyklętych będzie nosić nazwę Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Będą także dwie nowe ulice: odcinek od al. Solidarności do ul. Gustawa Morcinka otrzyma nazwę Edwarda Taylora, a nowa ulica po północnej stronie ul. Świętokrzyskiej będzie się nazywała Uniwersytecka.