Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Czy śmieci mogą być dziełami sztuki? Wyjątkowa wystawa w Centrum Geoedukacji

poniedziałek, 22 listopada 2021 13:07 / Autor: Aleksandra Rękas
Czy śmieci mogą być dziełami sztuki? Wyjątkowa wystawa w Centrum Geoedukacji
Czy śmieci mogą być dziełami sztuki? Wyjątkowa wystawa w Centrum Geoedukacji
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Od dzisiaj (22 listopada) w Centrum Geoedukacji Geonatura Kielce oglądać można nietypową ekspozycję – znajdziemy na niej biżuterię inspirowaną życiem pszczół, a także elektryczne śmieci zatopione w szklanych słojach. Na najmłodszych z kolei czekają ciekawe warsztaty.

Wszystko odbywa się w ramach akcji „Do ekologii przez geologię”. Dzięki niej dzieci i dorośli mogą przekonać się, że geologia ma bardzo wiele wspólnego ze współczesnością.

- Minerały ziem rzadkich są wykorzystywane do tworzenia smartfonów i smartwatchów. Razem z Geoparkiem udało się stworzyć wyjątkową wystawę, która ukazuje nam, czym są elektryczne śmieci. To także szansa dla dzieci, by mogły stać się twórcami dzieł sztuki - mówi  Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Wystawa i warsztaty umożliwiają kształtowanie świadomości ekologicznej już u uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych. – Dzięki takim wydarzeniom, możemy budować właściwie postawy – ocenia Marcin Chłodniki, zastępca prezydenta Kielc.

- Dzieciaki mogą nauczyć się tego, jak dać odpadom drugie życie. To bardzo cenna inicjatywa, dzięki której dzieci budują świadomość troski o środowisko, którą później przekazują rodzicom i dziadkom. To nadzieja, że dorastające teraz pokolenie zmieni sposób naszego myślenia na właściwy – podkreśla Marcin Chłodnicki.

To, że dzieci znacznie poszerzyły swoją wiedzę w zakresie ekologii, było widoczne jeszcze podczas spotkania.

-  Dowiedziałam się dzi,ś czym są elektrośmieci. Widziałam biżuterię wykonaną z odpadów – mówiła dziewięcioletnia Nikola.

- Ze śmieci można zrobić całkiem nowe rzeczy. To ciekawe zajęcia, mogłyby odbywać się częściej – dodał Kuba.

Na wystawie w Centrum Geoedukacji Geonatura Kielce zobaczymy  między innymi zatopione w żywicy elektryczne odpady, czyli kolekcję „Beezuterii”.

- Ta wystawa ma pokazać nam, że w odpadach elektrycznych tkwi ogromna moc przetwarzania. Te materiały, jako surowce wtórne wracają jako pełnowartościowe produkty na rynek. Ekspozycja ma także zwracać uwagę na pszczoły, dzięki którym możliwie jest nasze życie na ziemi. Możemy znaleźć tu również szklane słoje z elektrośmieciami. Wykorzystujemy tu między innymi materiały z lodówek – opowiada Karolina Kędzierska, Specjalista ds. edukacji ekologicznej z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Jak dodaje, recykling jest bardzo ważnym elementem strategii ekologicznej. By dzieci mogły się zapoznać z nią w praktyce, fundacja organizuje także warsztaty.

- Razem z dziećmi będziemy tworzyć niepowtarzalne dzieła sztuki ze śmieci. Sprawdzimy, jak połączyć przeszłość z przyszłością i porozmawiamy o bezpieczeństwie ekologicznym – wyjaśnia Kędzierska.

- Jedną z możliwości, którą mamy, by pozbyć się elektrośmieci są czerwone pojemniki, zlokalizowane także w naszym mieście. To bezproblemowy sposób na wyrzucenie odpadów, które klasyfikowane są jako niebezpieczne. Jednocześnie mamy gwarancję, że odpady zostaną poddane recyklingowi - zaznacza Robert Magolon z Mb Recykling.

Akcję  „Do ekologii przez geologię” wraz z fundacją Odzyskaj Środowisko tworzy organizacja odzysku AURAEKO i Centrum Geoedukacji Geonatura Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO