Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Czadowa uchwała radnych PiS

środa, 15 stycznia 2025 10:21 / Autor: Maciej Piętka
Czadowa uchwała radnych PiS
Czadowa uchwała radnych PiS
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Przed jutrzejszą (16 stycznia) sesją Rady Miasta, rajcy związani z Prawem i Sprawiedliwością złożyli kolejny projekt tzw. uchwały kierunkowej. Tym razem dotyczy ona przywrócenia w Kielcach programu „Stop dla Czadu”.

W poprzedniej edycji projektu (trwającej w latach 2016-2019) Ratusz rozdał mieszkańcom ponad 26 tysięcy czujników czadu. Większość z montowanych wtedy urządzeń straciła już termin ważności. Z tego powodu część radnych domaga się przywrócenia tego programu.

– Potrzeba jest niewątpliwa. Zgodnie z danymi Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, które otrzymaliśmy, w zeszłym roku strażacy musieli wyjeżdżać prawie sto razy do zdarzeń z udziałem tlenku węgla – tłumaczy Marcin Stępniewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.

Do tej pory w wielu kieleckich domach woda ogrzewana jest przy użyciu piecyków gazowych, które… bywają niebezpieczne. Radni postulują więc również zwiększenie wsparcia Ratusza dla wymiany tego źródła ogrzewania.

– Czujniki czadu są niezwykle ważne i na pewien okres pomogą. Równie kluczowe jest jednak, w pewnym sensie, wskrzeszenie programu „Ciepła woda użytkowa”, czyli likwidacji niebezpiecznych piecyków gazowych. On co prawda funkcjonuje, ale w mojej ocenie mocno kuleje. Z tego miejsca apeluje do pani prezydent o rozmowę z prezesami spółdzielni, bo zapotrzebowanie na wymianę piecyków jest ogromne – wyjaśnia Dariusz Kozak, radny PiS.

We wznowionym programie „Stop dla czadu” znalazłby się również środki na zakup, sporo tańszych, czujników dymu.

Do przegłosowania uchwały wymagane będzie wsparcie innych klubów.

– Trudno mi odnieść się do tej uchwały, bo przyznam, że dowiedziałem się o niej od was. Na zeszłotygodniowym konwencie radni PiS-u nie mówili nic o tej sprawie. Na pewno kwestia zabezpieczenia ludności przed czadem jest ważna, ale diabeł tkwi w szczegółach. Jako klub postaramy się zająć sprawą, choć do sesji zostało nie wiele czasu. Po przeczytaniu tej uchwały i skonsultowaniu się z Wydziałem Środowiska i Gospodarki Komunalnej będę wiedział, czy prezentuje ona słuszny kierunek – mówi Michał Piasecki, przewodniczący klubu KO w Radzie Miasta.

Jeśli władze miasta zdecydowałyby się na wprowadzenie tego rozwiązania (najwcześniej w przyszłym sezonie zimowym), to jego koszt, wg autorów uchwały, nie przekroczyłby dwóch milionów złotych. Najprawdopodobniej dystrybucją urządzeń zajmowaliby się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO