Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ćwiczyli na Bukówce. Ogromne zainteresowanie wojskiem

niedziela, 29 stycznia 2023 08:19 / Autor: Michał Łosiak
Ćwiczyli na Bukówce. Ogromne zainteresowanie wojskiem
Ćwiczyli na Bukówce. Ogromne zainteresowanie wojskiem
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach przeżyło dziś (28 stycznia) prawdziwe oblężenie. Łącznie ponad 200 osób przekroczyło bramy jednostki, aby wziąć udział w akcji „Trenuj z wojskiem w ferie” i „Feriach z WOT”.

W sobotę odbyło się pierwsze szkolenie w ramach projektu „Trenuj z wojskiem w ferie”.

– Początkowo mieliśmy przeprowadzić tylko dwa szkolenia, jednak zorganizujemy jeszcze dodatkowe zajęcia. Ćwiczenia odbędą się również 4 lutego i 11 lutego – informuje por. Ewa Kózka z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Do akcji zgłosiło się 120 osób. W ramach zajęć uczestnicy wzięli udział w zajęciach z posługiwania się bronią, strzelania, walki wręcz, pierwszej pomocy, rzutu granatem i przetrwania w terenie.

– Szkolenie zorganizowaliśmy tak, aby w jak najbardziej realny sposób odzwierciedlić warunki panujące podczas misji zagranicznych i w trakcie konfliktu zbrojnego. Każdy uczestnik założył kamizelkę kuloodporną, hełm i mógł strzelać ślepą amunicją. Nie zabrakło wojskowej kuchni –

Całość szkolenia zakończyło ognisko, a każdy z uczestników otrzymał specjalny certyfikat.

Z kolei w ramach „Ferii z WOT” blisko stu ochotników rozpoczęło swoje 16-dniowe szkolenie W następną niedzielę dołączą do nich ochotnicy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze 8-dniowe oraz 16-dniowe szkolenie weekendowe.

– Chcę spróbować sił w wojsku żeby sprawdzić czy w przyszłości obrać wojskowy kierunek rozwoju – podkreśla Klaudia Franczak z Grabkowa uczennica Technikum Budowlanego ZDZ Kielce.

– Wziąłem przykład z mojego brata, który służy w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, przymierzyłem jego mundur i pomyślałem że też taki chcę - powiedział Cezary Lipka z Piskrzyna, uczeń technikum logistycznego z Opatowa.

– O „Feriach z WOT” dowiedziałam się od rekrutera na stoisku promocyjnym, podczas zakupów w galerii handlowej. Postanowiłam spróbować sił – dodaje Agnieszka Brelska, absolwentka szkoły mundurowej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO