Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Co słychać na budowie GUM? Wiemy kiedy do Kielc trafi ultra dokładny zegar

poniedziałek, 06 marca 2023 13:05 / Autor: Michał Łosiak
Co słychać na budowie GUM? Wiemy kiedy do Kielc trafi ultra dokładny zegar
Co słychać na budowie GUM? Wiemy kiedy do Kielc trafi ultra dokładny zegar
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Trwa budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Prace odbywają się głównie wewnątrz budynków, gdzie rozpoczęły się pierwsze testy. Wiemy także, kiedy do Kielc przywieziony zostanie jeden z najdokładniejszych zegarów w Polsce.

– Ostatnie miesiące to przede wszystkim prace wykończeniowe wewnątrz budynków związane z malowaniem, montażem podłóg i kładzeniem instalacji elektrycznej oraz sanitarnej. Trwa okres zimowy i niektóre były przerywane ze względu na ujemne temperatury. To m.in. montaż elewacji i działania związane z zagospodarowaniem terenu – tłumaczy Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar.

Prowadzone są także prace specjalistyczne, m.in. w laboratorium termometrii. Tam wykonano pierwsze laboratorium ekranowane i odbyły się pomiary. Zostały one ocenione pozytywnie. Cały czas prowadzone są również postępowania na zakup aparatury.

– Te najtrudniejsze już ogłosiliśmy i rozstrzygnęliśmy. Planujemy zakończenie prac na koniec października. Wykonawca zapewnia, że ten termin nie jest zagrożony – dodaje nasz rozmóca.

Przypomnijmy, że w połowie 2022 roku na placu budowy dochodziło do napięć między inwestorem a  wykonawcą, który domagał się wyższego wynagrodzenia. Ostatecznie doszło do porozumienia, choć sprawa dotycząca zapłaty za realizację przedsięwzięcia trafiła do sądu.

– Mam nadzieję, że temat zakończy się w ciągu dwóch, trzech miesięcy ugodą sądową – zapewnia Piotr Ziółkowski.

Tymczasem, do Kielc mają trafić m.in. najnowocześniejsze, ultra dokładne zegary.

– Fontanna cezowa zostanie przetransportowana do nas z Poznania. Planujemy to zrobić na koniec tego roku lub na początku 2024 roku. Wcześniej, bo w listopadzie, do kampusu trafi maser wodorowy. Najpierw musimy bowiem ustabilizować warunki w laboratoriach – wyjaśnia.

Rozpoczęcie działalności kampusu zaplanowano na 1 stycznia 2024 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO