Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Co nas czeka w pierwszy weekend listopada? Sprawdźcie…

czwartek, 04 listopada 2021 13:04 / Autor: Adrianna Linertowicz
Co nas czeka w pierwszy weekend listopada? Sprawdźcie…
Co nas czeka w pierwszy weekend listopada? Sprawdźcie…
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Pierwszy weekend listopada zapowiada się ciekawie, pomimo deszczowej aury. Nie zabraknie wydarzeń kulturalnych z dobrą muzyką, prelekcjami i pokazami artystycznymi. Najmłodsi również znajdą coś dla siebie.

 W MIEŚCIE

„Kopciuszek” w Kieleckim Teatrze Tańca

Piątek, 5 listopada, godzina 12, Duża Scena KTT. Historia Kopciuszka w artystycznym opracowaniu Elżbiety i Grzegorza Pańtaków dla Kieleckiego Teatru Tańca to taneczno-muzyczne widowisko, przeznaczone dla całych rodzin. Zostało zrealizowane środkami szeroko pojętego tańca jazzowego i neoklasycznego. Choreografowie poszerzyli libretto, w stosunku do tradycyjnej historii literackiej, o dodatkowe sceny i postaci. W spektaklu wprowadzono m.in. sceny na podwórzu domu Kopciuszka. Występują tam: kury, koguty, gęsi, kaczki, indyki oraz przebiegłe lisy, a z ogromnego jaja wykluwa się Kaczka Dziwaczka. Autorskim pomysłem choreografów jest także taniec Warzyw- Marchewki, Buraka, Pomidora, Pietruszki- które zostają ożywione przez roztargnioną Wróżkę, w trakcie prób wyczarowania z jednego z nich karocy. Specjalnie na potrzeby spektaklu stworzono blisko 200 kostiumów i fantazyjnych nakryć głowy. Wiele z nich to prawdziwe arcydzieła sztuki rzemieślniczej i rękodzielniczej- taneczne rzeźby, pełne barw i fantazyjnej formy.

https://ktt.pl/kopciuszek-spektakl-szkolny-5-listopada-2021-r-godz-12-00/

Straszne zabawki w Muzeum Zabawek i Zabawy

Sobota, 6 listopada, godzina 16:15, Muzeum Zabawek i Zabawy. Uczestnicy udadzą się do miejsc, które nie są codziennie odwiedzane przez zwiedzających. Spotkanie będzie okazją do zobaczenia piwnic muzealnych, tam przechowywane są zabawki, które z różnych względów nie są pokazywane na ekspozycji. Nie zabraknie wśród nich strasznych lalek, dziwnych clownów i oczywiście świętokrzyskich czarownic. Odważni uczestnicy będą musieli rozwiązać też kilka zadań.

http://muzeumzabawek.eu/straszne-zabawki-6-11-2021-r/

Kawaleryjskie Złote Pióra

Sobota, 6 listopada, godzina 17, WDK. W Wojewódzkim Domu w Kielcach IV odbędzie się ogólnopolska gala wręczenia nagród im. generała brygady dywizji Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Odznaczone na niej zostaną osoby zaangażowane w rozwój kawalerii. Prestiżowe wydarzenie śledzić będzie cała społeczność polskich kawalerzystów, a laureaci nagrody otrzymają statuetki Złotego Pióra.

https://www.emkielce.pl/kultura/wkrotce-rozdanie-zlotych-pior-uhonoruja-osoby-promujace-kawalerie

Poezja Legionów Polskich

Niedziela, 7 listopada, godzina 12, Muzeum Narodowe. W ramach cyklu Niedziela w Muzeum oraz z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości zapraszamy na wykład Poezja Legionów Polskich w kontekście historycznym na przykładzie zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. W kolekcji historycznej znajdują się notesy kieleckich legionistów, wypełnione głównie wierszami pisanymi w warunkach frontowych i obozowych, a także poezją romantyków i artystów młodopolskich. Podczas spotkania scharakteryzujemy te obiekty oraz przedstawimy etapy powstawania i przykłady poezji Legionów – w tym dzieje pieśni My, Pierwsza Brygada, napisanej do melodii Marsza Kieleckiego.

https://mnki.pl/pl/aktualnosci/pokaz/1524,poezja_legionow_polskich,1

Koncert Wiedeński w Filharmonii Świętokrzyskiej

Niedziela, 7 listopada, godzina 20, Filharmonia Świętokrzyska. Podczas gali usłyszą Państwo obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będą wybitni, polscy kameraliści młodego pokolenia, występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie. Tej gali nie można przegapić, na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści polskiej estrady. Artyści występujący w największych polskich i światowych salach koncertowych, filharmonicznych oraz operowych. Wzruszają i bawią publikę od wielu lat, za każdym razem przyjmowani owacjami na stojąco! Niekwestionowany, najbardziej rozpoznawalny polski zespół wykonujący wyłącznie muzykę Króla Walca - Johanna Straussa. Tradycją stały się już coroczne Koncerty Wiedeńskie w wykonaniu tej niezwykłej grupy wspaniałych, polskich artystów Młodego Pokolenia! To połączenie klasycznej wiedeńskiej formy i kunsztu z młodością, werwą i niespotykaną muzykalnością artystów wykonujących to muzyczne widowisko! Zabrzmią największe, ponadczasowe i wiecznie bliskie sercom melomanów przeboje króla walca - Johanna Straussa, nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek "Zemsta nietoperza", "Baron cygański", "Wesoła Wdówka", "Księżniczka Czardasza" oraz "Kraina Uśmiechu". Publiczność usłyszy m.in.: Walc "Nad Pięknym Modrym Dunajem", Arię Barinkaya "Wielka sława to żart", Duet wszech czasów "Usta milczą dusza śpiewa" czy polkę "Tritsch- Tratsch" oraz słynny "Marsz Radeckiego". Koncert programowo nawiązywał będzie do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów, odbywających się w Wiedniu.

http://www.filharmonia.kielce.com.pl/imprezy.html

W REGIONIE

„Magiczna godzina” – wystawa Anny Ewy Kosińskiej w Ciekotach

Piątek, 5 listopada, godzina 18, Galeria „Szklanego Domu” w Ciekotach. Wystawa inspirowana jesienią i siłą kobiet. Tytuł wystawy „Magiczna godzina" to nawiązanie to cytatu Victorii Erickson „Gdyby rok schowany był w zegarze, jesień byłaby magiczną godziną.” Twórczość Anny Kosińskiej wynika z wniosków, do których artystkę doprowadziły doświadczenia życiowe i decyzje, które podjęła. Estetyka malowanych obrazów, to zdaniem artystki, wartość, która budzi w odbiorcy zachwyt, wzruszenie, zauroczenie. Próbuje przekazać odbiorcy swój spokój i jednocześnie radość, którą nosi w sobie.

https://fb.me/e/51S4w6NMH

Zaduszki Jazzowe 2021 Starachowice

Sobota, 6 listopada, godzina 18, Park Kultury. W Sali Widowiskowej Parku Kultury wystąpi jedyny polski zdobywca Nagrody Grammy - pianista Włodek Pawlik oraz Marek Bałata - rewelacyjny wokalista i muzyk specjalizujący się w improwizacjach scatem. To wszystko w ramach tegorocznych Zaduszek Jazzowych! Jako support zagra reaktywowany specjalnie na koncert w Starachowicach zespół Good Stuff - zdobywcy Grand Prix na Festiwalu im. Milesa Davisa w Kielcach (2002r.) oraz Grand Prix w kategorii najlepszy zespół jazzowy na Festiwalu Fama w Świnoujściu (2002r.). Zespół wystąpi w składzie Norbert Pajek, Grzegorz Dziamka, Marcin Gęborek i Bartek Łuczkiewicz.

https://www.spottedstarachowice.pl/fakty/item/8515-zaduszki-jazzowe-2021.html

Wełną malowane. Warsztaty z filcowania na sucho w Rezerwacie Krzemionki

Sobota, 6 listopada, godzina 11, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. To kolejne warsztaty w ramach cyklu sobota w muzeum. Ponownie zajmiemy się filcem, ale tym razem na sucho. Filcowanie na sucho polega na formowaniu wełny czesankowej za pomocą specjalnej igły, którą nakłuwamy wełnę, tworząc różnorodne kształty i wzory. Filc jest jednym z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi. Zajęcia poprowadzi znana już z tkackich warsztatów w Krzemionkach przedstawicielka Manufaktury Zielonych – pani Mariola Banasiewicz. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość stworzenia własnych, oryginalnych piórników lub kosmetyczek. W zajęciach może wziąć udział każdy, bez względu na wiek. Dla dorosłych przewidujemy nieco trudniejsze zadania.

http://krzemionki.pl/aktualnosci/welna-malowane-warsztaty-z-filcowania-na-sucho/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO