Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Co nas czeka w najbliższy weekend? Sprawdźcie w kalendarzu wydarzeń

piątek, 25 marca 2022 09:09 / Autor: Adrianna Linertowicz
Co nas czeka w najbliższy weekend? Sprawdźcie w kalendarzu wydarzeń
Co nas czeka w najbliższy weekend? Sprawdźcie w kalendarzu wydarzeń
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Pierwszy wiosenny weekend z pewnością nie będzie nudny, bowiem zarówno w mieście, jak i w regionie zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń. Nie zabraknie atrakcji kulturalnych, artystycznych oraz interesujących, naukowych prelekcji – również dla najmłodszych!

W MIEŚCIE

Światowy dzień czytania Tolkiena

Piątek, 25 marca, od godziny 10. 25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Fani powieści brytyjskiego pisarza spotykają się, aby świętować to szczególne wydarzenie na całym świecie. W tym roku do akcji #TolkienReadingDay2022 przyłączyły się kieleckie instytucje: Poczytalnia na dVoRcu, filia Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach oraz księgarnia CK Wiedza. Tematem przewodnim tegorocznego święta jest miłość i przyjaźń i wokół tego zostały przygotowane fantastyczne atrakcje: gry i zabawy, panele dyskusyjne, głośne czytanie a na koniec komisyjne zniszczenie pierścienia. Każdy, kto przyjdzie w ten dzień do Mediateki przebrany w strój ze świata książek Tolkiena otrzyma drobny upominek.

http://mbp.kielce.pl/aktualnosci/2022/3/21/swiatowy-dzien-czytania-tolkiena/?fbclid=IwAR1cSgHB4VHmA3wxtsRm25SCoqtxeKksh0zYEH-0YXePnxx_8j5f-vxeEDg

Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych

Piątek, 25 marca, od godziny 18. Wernisaż w BWA rozpocznie się o godz. 18:00, a w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków „Tycjan” przy Placu Artystów o 19:00. Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych, prezentowany w Galerii Dolnej i Galerii Małej BWA jest – jak podkreślają kuratorzy Damian Ganszczyk i Janusz Drobisz – „duchowym spadkobiercą” wydarzenia organizowanego od 2016 roku na Śląsku. „Jego główną ideą było stworzenie otwartej przestrzeni dialogu pomiędzy twórcami sięgającymi po szeroko rozumiane XIX-wieczne i alternatywne techniki fotograficzne” – napisali.  Zaznaczyli, że tegoroczna edycja dodatkowo rozszerza tę ideę, otwierając się na twórców konceptualnych, dzięki czemu odwiedzający przestrzenie kieleckiego BWA będą mogli doświadczyć prac zarówno w klasycznych technikach – takich jak guma chromianowa, cyjanotypia, papier solny czy anthotypia – jak również przenieść się w obszary artystycznych poszukiwań konceptualno-paranaukowych. Do tegorocznego przeglądu jury zakwalifikowało 237 prac 68 autorów z całego kraju.

https://www.bwakielce.art.pl/event/przeglad-fotografii-w-technikach-dawnych-i-alternatywnych

Kieleccy artyści zatańczą dla Ukrainy

Sobota, 26 marca, KTT. W Kielcach odbędą się warsztaty tańca dla dzieci i dorosłych. Cały dochód z biletów wstępu zostanie przeznaczony na pomoc dla objętej wojną Ukrainy. Organizatorem wydarzenia jest KTT. „Taniec jest tym, co kochamy najbardziej, co nas napędza i daje nam siłę. W czasie wojny na Ukrainie chcemy nieść pomoc robiąc to, co potrafimy najlepiej. Będziemy dzielić się naszą pasją do tańca, a cały dochód przeznaczymy na pomoc Ukrainie”, czytamy w opisie wydarzenia.

https://www.emkielce.pl/kultura/kieleccy-artysci-zatancza-dla-ukrainy

Międzynarodowy Dzień Teatru

Niedziela, 27 marca, Teatr im. Stefana Żeromskiego. W najbliższą niedzielę, 27 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Teatru Z tej okazji Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przygotował promocyjną niespodziankę. Wszyscy, którzy kupią bilety do niedzieli włącznie na spektakle grane 25-27 marca, zapłacą za nie 25 zł mniej. Więcej szczegółów pod linkiem.

https://www.emkielce.pl/kultura/miedzynarodowy-dzien-teatru-bilety-w-promocyjnych-cenach

W poszukiwaniu Matek Drzew

Sobota, 26 marca, od godziny 10. Parking leśny przy Alei na stadion w Kielcach. W Lesie na Stadionie - w Paśmie Posłowickim Gór Świętokrzyskich - poszukamy okazałych drzew, które zasługują na ochronę pomnikową. Trasa w obie strony ma minimum 5-6 km, ma charakter górski. Powędrujemy szlakiem, leśną ścieżką, a nie wykluczone, że zapuścimy się w chaszcze albo nawet do jaru ?? Wszystko zależy od uczestników. Jeśli będą chętni na dłuższą wycieczkę, możemy spacer przedłużyć.

Wydarzenie ma charakter otwarty, zapraszam także gościnie i gości z Ukrainy. Może zaśpiewamy wspólnie tradycyjne pieśni - wesnianki?

https://www.wspolnylas.pl/?fbclid=IwAR1q3Y3_XZ2y4SY2c9_825D-frKmtpMIDPK-xKmstpVGkDbqbuPojfOUvj8

Ukraina w UE – Śpiewamy Odę do Radości

Sobota, 26 marca, od godziny 17. Kielecki Rynek. W sobotę 26 marca zbierzemy się o 17:00 na Rynku w Kielcach i zaśpiewamy „Odę do Radości” dla Ukrainy, dla Ukrainy w Unii Europejskiej. Zaśpiewamy „Odę do radości” w języku polskim i w języku ukraińskim. Z okazji święta życzymy nam wszystkim, aby słowa poematu „Wszyscy ludzie będą braćmi” stały się rzeczywistością, a nie tylko pięknym postulatem. Tak, jak podczas poprzednich sobotnich spotkań na Rynku wyrazimy solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami: tymi, którzy uciekają przed wojną, tymi, którzy bronią Ukrainy i Europy przed agresją, tymi, którzy mieszkają wraz z nami w Kielcach i regionie. Nasze demonstracje oglądają na froncie i bardzo to wspiera osoby w Ukrainie.

Wspierajmy się wzajemnie, pokażmy, że nie ma naszej zgody na agresję wobec Ukrainy!

https://fb.me/e/2lFgcgO40

MAZOWSZE - Kalejdoskop barw Polski

Sobota, 26 marca, od godziny 18. Kieleckie Centrum Kultury. Gdyby Mazowsze chciało pokazać wszystko, co ma w swym repertuarze, artyści musieliby występować przez około 40 godzin bez przerwy! Dzięki widowisku „Kalejdoskop barw Polski” obejrzycie najpiękniejsze tańce, pieśni i kostiumy ludowe z wybranych regionów Polski. Wyjątkowa choreografia, kolorowe, dopracowane i często ręcznie szyte i haftowane stroje, zachwycające aranżacje pieśni i piosenek ludowych – widowisko Mazowsza to obowiązkowa pozycja dla wielbicieli polskiego folkloru. W programie „Kalejdoskopu” znajdzie się wszystko to, co w Mazowszu najlepsze i najbardziej rozpoznawalne. Najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu (dzieła Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego, lecz przede wszystkim Witolda Zapały), najpopularniejsze piosenki oraz stroje z kilkudziesięciu etnograficznych regionów Polski. Tańce narodowe, jak polonez, krakowiak, oberek, mazur czy kujawiak przeplatać się będą z tańcami regionalnymi wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami.

https://fb.me/e/1BZD7W607

Show Szalonych Naukowców, czyli edukacyjne show dla dzieci

Sobota, 26 marca, od godziny 13, Wojewódzki Dom Kultury. Podróż do fascynującego świata kolorowych probówek, buchającej piany, pośród menzurek czy magnesów odkryje nowe pasje i będzie fantastyczną, zapamiętaną na długie lata przygodą. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod edukacyjnych i pełne humoru widowisko, które nie tylko zachwyci kreatywnym wykonaniem, ale z pewnością rozbudzi wyobraźnię każdego młodego naukowca! Ponieważ spektakl ma charakter rozrywkowy, to – choć tłumaczymy widzom zasady realizacji każdego z eksperymentów – nie zagłębiamy się w szczegółowe wyjaśnienia fizyki i chemii.

https://fb.me/e/2nKJiSQ0A

Wystawa malarstwa Grzegorza Chudego "Aerotram numer 6 Katowice - Kielce"

Sobota, 26 marca, od godziny 17. Galeria Wieża Sztuki w Kielcach. Dziecięce wspomnienia autora, jazda tramwajem numer 6 do Śląskiego Wesołego Miasteczka. Na wygiętych przez szkody górnicze szynach zarzucało tak, że dynamiki podskoków i nagłych skrętów mogłaby pozazdrościć poczciwej „bance” niejedna karuzela. Lata minęły, a miłość do tramwajów pozostała. I tak parę lat temu narodziła się koncepcja aerotramów, zwanych na śląsku „luftbanami”. To cudowny środek transportu, któremu obce są korki i źle zaparkowane samochody. Nadmieńmy, że wrażenia podniebnej podróży zdecydowanie przewyższają te z jazdy zwykłym autobusem.

https://fb.me/e/2fysHfqLk

"Ofenkachel – kafel do pieca" - oprowadzanie kuratorskie

Niedziela, 27 marca, od godziny 12. Muzeum Narodowe w Kielcach. Wystawa Ofenkachel – kafel do pieca w sposób przekrojowy prezentuje różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne, znajdujące się w zbiorach działów: Archeologii, Historii, Rzemiosła Artystycznego oraz Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach. Perspektywa różnych dziedzin: archeologicznej, historycznej, etnograficznej, artystycznej pozwoli pochylić się zarówno nad zdobnictwem i stylistyką kafli, techniką ich wytwarzania, jak i znaczeniem pieca w kulturze ludowej. Ujęcie zagadnienia przez pryzmat czasu (kafle od końca XIV do połowy XX wieku), tematów i terytorium (obiekty pochodzące z regionu świętokrzyskiego, Polski oraz Europy) przybliży dawne wzornictwo, ale stanie się też pretekstem do dyskusji na temat inspiracji dla współczesnego designu użytkowego.

https://fb.me/e/1xEfNNTed

Weekend z R. - A Surfeit of Lovers

Niedziela, 27 marca, od godziny 17. Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach. Weekend z R. "A Surfeit of Lovers". Mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji. Londyn. Lata dwudzieste. Clarise i Roger to małżeństwo szczęśliwe, spełnione, odnoszące sukcesy na każdej płaszczyźnie. Rozumieją się bez słów, nie widzą świata poza sobą. Lecz to tylko pozory. Przepełnieni są miłością, ale czy tylko do siebie? Okazuje się że "ta" miłość może być ogromnym problemem. Gdy nagle wyjazd służbowy Rogera zostaje odwołany, kompletnie psuje to szyki jego żonie. Mąż w domu to nie lada wyzwanie dla Clarise, która miała zaplanowany ten czas w najdrobniejszych szczegółach. Cała sytuacja wywołuje szereg nieporozumień i komplikacji przez co akcja nabiera zawrotnego tempa. Teraz Clarise musi wykazać się niebagatelną wyobraźnią i pomysłowością, żeby utrzymać swoją tajemnicę przed mężem do końca. "Weekend z R." to komedia wielu zwrotów akcji, intryg i sekretów. Komizm sytuacyjny spektaklu gwarantuje dwie godziny świetnego humoru i rewelacyjnej zabawy.

https://fb.me/e/1mRMaXlnk

W REGIONIE

  1. Festiwal Wielkopostny - przesłuchania

Piątek, 25 marca, od godziny 15. W piątek 25 marca o godzinie 15:00 w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury odbędą się przesłuchania konkursowe do 18. Festiwalu Wielkopostnego. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach – pieśni wielkopostnych oraz poezji. Finał festiwalu zaplanowany jest na 3 kwietnia w Daleszycach.  W minioną sobotę 19 marca eliminacje odbyły się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie. Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

http://www.wdkkielce.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=2&sub=10&subsub=18&dzialy=2&akcja=artykul&artykul=1388

ŚLĄSKA GRUPA BLUESOWA w Skarżysku-Kamiennej

Sobota, 26 marca, od godziny 19. Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej zaprasza w sobotę 26 marca na bluesową odsłonę kawiarni muzycznej MCK. O godz. 19:00 w sali kawiarnianej zagra ŚLĄSKA GRUPA BLUESOWA. Wstęp bezpłatny.ŚLĄSKA GRUPA BLUESOWA to elita polskiej sceny bluesowej i rockowej. Zespół jest uznawany za jednego z głównych przedstawicieli śląskiego bluesa.

https://www.mck.skarzysko.pl/wydarzenia-mck-top/kalendarz-wydarzen/1009-koncert-slaskiej-grupy-bluesowej?date=2022-03-26-19-00#.YjxgAGrMLIU

Pradziejowy artysta w Krzemionkach

Sobota, 26 marca, od godziny 11. Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. Kolejna sobota w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki to gratka dla osób kreatywnych, bowiem głównym tematem zajęć będzie sztuka sprzed kilku tysięcy lat. Ich uczestnicy zostaną pradziejowymi artystami. Ozdobią „jaskinię”, inspirując się prehistorycznymi malowidłami naskalnymi. To szansa, by poznać sztukę epoki kamienia, ówczesne techniki malarskie oraz naturalne barwniki.

http://krzemionki.pl/aktualnosci/pradziejowy-artysta-sobota-w-muzeum/

Promocja książki Skarżyski Słownik Biograficzny Tom 2. Miasto i Powiat

Sobota, 26 marca, od godziny 16 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Autorami tej publikacji są Marcin Janakowski, Piotr Kardyś, Marcin Medyński, Tadeusz Wojewoda i Krzysztof Zemeła. Powstała we współpracy z Tomaszem Bzymkiem, Janem Jańcem, Janem Kędrackim, Aleksandrą Kwaśniewską, Mariuszem Obarzankiem i Ryszardem Sową. Wykorzystano w niej zdjęcia z prywatnych zbiorów Marcina Medyńskiego, Jerzego Krauzego oraz dokumenty przechowywane w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej i materiały fotograficzne z wydawnictw regionalnych.

https://www.mck.skarzysko.pl/wydarzenia-mck-top/kalendarz-wydarzen/1008-promocja-publikacji-skarzyski-slownik-biograficzny-tom-2-miasto-i-powiat?date=2022-03-26-16-00#.Yjxg32rMLIU

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO