Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Chcesz załatwić sprawę w urzędzie? Sprawdź jak!

wtorek, 27 października 2020 13:35 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dostęp do kieleckich urzędów jest utrudniony. Umawianie wizyt telefonicznie, mierzenie temperatury przed wejściem do budynku, wypełnianie formularzy – tak wyglądają obecnie procedury dla interesantów.

Urząd Miasta Kielce funkcjonuje w systemie wewnętrznym – to znaczy, że mieszkańcy miasta mogą załatwiać tu sprawy, muszą jednak wcześniej umówić wizytę.

- Nie ma problemu, by spotkać się z pracownikiem, wyjątek stanowi jedynie Wydział Komunikacji. W związku ze zwolnieniami lekarskimi i dużą liczbą zachorowań an COVID-19 musieliśmy wprowadzić ograniczenia w dostępie do rezerwacji nowych terminów do Biura Rejestracji Pojazdów – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Wenty.

W UM funkcjonuje system elektronicznego umawiania wizyt z kilkutygodniowym wyprzedzeniem – osoby które wcześniej miały ustalony termin, są obsługiwane. Zmiany zostały wprowadzone wczoraj (26 października)  i potrwają do odwołania.

- W przypadku pozostałych wydziałów wizyty są możliwe, ale zachęcamy mieszkańców do korzystania z elektronicznego systemu – wiele spraw możemy załatwić przez Internet. W ten sposób możliwe jest między innymi zarejestrowanie noworodka – dodaje Porębski.

Przed Urzędem Miasta Kielce stoją strażnicy miejscy i sprawdzają, czy byliśmy umówieni na wizytę. Później, mieszkańcy są kierowani do konkretnych pokoi.

W związku z dużą liczbą zachorowań na koronawirusa, niektóre usługi zostały wstrzymane także w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

- Na ten moment mamy braki wśród pracowników zajmujących się rejestracją pojazdów. W związku z tym zawiesiliśmy rezerwację nowych terminów wizyt. Staramy się przyjmować wszystkich, którzy byli umówieni do tej pory. Prawdopodobnie będą opóźnienia w wydawaniu praw jazdy. Część osób z tej komórki została skierowana na testy w kierunku COVID-19. Jeśli będą pozytywne, ten dział zostanie zamknięty – informuje sekretarz powiatu, Grzegorz Wnuk.

Jak dodaje, braki kadrowe dotknęły też obszar ewidencji gruntów – a nie ma możliwości oddelegowania do tej komórki innych pracowników starostwa. Wszystkie wizyty umawiane są na bieżąco, z jednodniowym wyprzedzeniem.

- Gdy przychodzimy na spotkanie do starostwa, ochrona sprawdza, czy byliśmy umówieni, musimy zdezynfekować dłonie i możemy wejść do budynku. Staramy się nadrabiać braki kadrowe, by jak najmniej dały się one we znaki mieszkańcom – podkreśla Grzegorz Wnuk.

Podobnie sytuacja wygląda w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny, lub mailowy oraz ustalenie terminu i godziny wizyty.

- Nie ma możliwości samodzielnego poruszania się po urzędzie, w tym celu większość spraw realizowana jest na parterze budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Każdy klient odbierany będzie przez urzędnika przy głównych drzwiach urzędu (budynek A), a po zakończeniu spotkania ponownie do nich odprowadzany – informuje Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Wszystkie osoby przychodzące do urzędu obowiązuje reżim sanitarny – obowiązkowa jest maseczka i dezynfekcja dłoni. Wchodzący do budynku mają także mierzoną temperaturę ciała.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO