Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Brak planów na weekend? Podpowiadamy, co będzie się działo…

czwartek, 28 października 2021 13:15 / Autor: Adrianna Linertowicz
Brak planów na weekend? Podpowiadamy, co będzie się działo…
Brak planów na weekend? Podpowiadamy, co będzie się działo…
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Wystawy, Zaduszki w rytmie jazzu, ekologiczne warsztaty oraz różne widowiska artystyczne. To wszystko czeka nas w ostatni weekend października. Na pewno nudno nie będzie!

W MIEŚCIE

HUMANI CORPORIS FABRICA w KTT

Piątek, 29 października, godzina 20, Mała Scena KTT Kielce. Kielecki Teatr Tańca zaprasza na słuchowisko choreograficzne. Humani corporis fabrica to swoisty rodzaj wykładu anatomicznego, „słuchowisko choreograficzne”, do którego głosu udzielił Andrzej Chyra. Kontekstem dla współczesności jest tutaj czas, gdy rodziła się nowoczesna medycyna, której pierwsze refleksje często komunikowane były w quasi-teatralny i artystyczny sposób. Ten sam czas, gdy na dworach arystokratycznych kształtował się jeszcze inny sposób patrzenia na ciało: taniec teatralny. Taniec porzucający młodość i perfekcję na stole sekcyjnym jest tutaj obszarem, na przestrzeni którego dokonuje się swoisty proces indywidualizacji, przetwarzania wiedzy i doświadczania świata poprzez ciało i jego funkcjonalności.

https://ktt.pl/humani-corporis-fabrica-sluchowisko-choreograficzne-29-pazdziernika-2021-r-godz-2000-mala-scena-ktt/

„Maski" - Katarzyna Navarra, wystawa fotografii                               

Piątek, 29 października, godzina 18, Galeria u Strasza (Wojewódzki Dom Kultury). Na wystawę fotografii Katarzyny Navarry "Maski" zaprasza Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski. Powstały w czasach zarazy cykl kolaży jest refleksją na temat ludzkiej natury. Przymusowa izolacja zatrzymała nas w biegu i stworzyła przestrzeń na wiele przemyśleń i pytań bez odpowiedzi. Miny, pozy, maski mentalne. Przybieramy, tworzymy, zasłaniamy się nimi. Obrastamy w warstwy dla obrony, potrzeby aprobaty lub z niepewności. Z lęku przed osądem, odrzuceniem, dla dobra ogółu? Aby czegoś nie stracić, czy może coś zyskać?

https://zpaf-kielce.pl/wystawy/178-maski-katarzyna-navarra-wystawa-fotografii

Kino „Fenomen” na weekend

Piątek, Sobota, Niedziela, 29-31 października, Wojewódzki Dom Kultury. Działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach kino studyjne „Fenomen” zaprasza od najbliższego piątku na premierę filmu „Moje wspaniałe życie” w reżyserii Łukasza Grzegorzka. Od piątku 29 października będzie można obejrzeć w „Fenomenie” niemiecko – austriacki dramat historyczny „NARCYZ I ZŁOTOUSTY” w reżyserii Stefana Ruzowitzky’ego. Harmonogram seansów znajduje się pod linkiem.

http://pik.kielce.pl/aktualnosci/-fenomen-na-weekend.html

Śmieć mniej – ekologiczny znicz. Warsztaty w Instytucie Dizajnu

Sobota, 30 października, godzina 12, Instytut Dizajnu. Przed nami święto, które bije rekordy w generowaniu śmieci. Pierwszego listopada królują sztuczne kwiaty i szklane znicze, których nie można poddać recyklingowi, a tony odpadów z cmentarzy zanieczyszczają środowisko. Dlatego chcemy dać alternatywę i możliwość stworzenia znicza w duchu zero waste, który będzie bezpieczny dla środowiska, a przy okazji nie będzie generował kolejnych kosztów. Na chętnych, którzy zgłoszą się na warsztaty, czekać będą komponenty, które są pozostałościami po wcześniejszych akcjach Instytutu i mogą posłużyć nam do stworzenia ekologicznego znicza: wosk z warsztatów mydlarskich, knoty ze sznurków makramowych, ceramiczne kubeczki i gliniane miski, które nie zostały odebrane po zajęciach. Dodatkowo każdy, kto przyjdzie do Instytutu tego dnia, będzie mógł pobrać afisz z ekologicznym przesłaniem, który będzie można zawiesić odwiedzając cmentarz.

https://idkielce.pl/project/smiec-mniej-ekologiczny-znicz/

Finał I Regionalnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych

Niedziela, 31 października, godzina 11, Wojewódzki Dom Kultury. Konkurs ma na celu promowanie wartości patriotycznych i historycznych, szczególnie wśród młodego pokolenia, wspieranie postaw patriotycznych w społeczeństwie, budowanie i pogłębianie tożsamości narodowej, a także popularyzację pieśni patriotycznych oraz wzbogacenie oferty kulturalnej regionu. Dla młodych artystów konkurs jest okazją do sprawdzenia swoich predyspozycji scenicznych oraz umiejętności wokalnych, poradzenia sobie z tremą w życzliwej i twórczej atmosferze oraz do nawiązania nowych interesujących kontaktów.

https://www.swietokrzyskie.pro/final-i-regionalnego-przegladu-piesni-patriotycznych/

Rafał Olbiński – oprowadzanie kuratorskie

Niedziela, 31 października, godzina 12, Muzeum Narodowe. Już po raz ostatni spotkamy się w przestrzeni wystawy monograficznej Rafała Olbińskiego! Rafał Olbiński przez historyków sztuki zaliczany jest do współczesnych surrealistów, przedstawicieli realizmu magicznego, niekiedy nawet określany jest mianem symbolisty. Niewątpliwie w jego dziełach można odnaleźć każdy z tych nurtów. Świat Rafała Olbińskiego jest nietuzinkowy, można się w nim zatopić bez granic, wpatrywać bez końca na idealny wręcz porządek, który panuje na jego płótnach. Ale Rafał Olbiński to nie tylko obrazy. Olbiński to również ilustracje, projekty okładek czasopism i książek, a także plakaty, które przyniosły mu wielką sławę. Wystawa monograficzna Rafała Olbińskiego ma na celu przybliżenie twórczości tego wyjątkowego artysty urodzonego w Kielcach. Po wystawie oprowadzi kurator, Piotr Walczyk.

https://fb.me/e/1UuSZFRm3

W REGIONIE

17. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie

Piątek-Sobota, 29-30 października, Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. W programie wydarzenia znajdą się 4 koncerty, a na scenie zaprezentują się czołowi artyści polskiej sceny jazzowej: Zbigniew Namysłowski, Artur Dutkiewicz, Ewa Uryga i Kajetan Galas. W tym roku, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Festiwal będzie miał także swoją część online. W ramach projektu „Jazz bardziej dostępny” realizowanego w partnerstwie Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Pińczowskiej i PSCK wszystkie koncerty 17. Zaduszek Jazzowych będą transmitowane na żywo online na kanale YouTube Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Więcej szczegółów pod linkiem.

https://pinczowskiezaduszki.pl/aktualnosci/z-kometami-i-gwiazdami-17-zaduszki-jazzowe-w-pinczowie-2/

WITAMINA JAZZ 2021 w Sandomierzu

Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela, 28-31 października, Sandomierz. Sandomierskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Sandomierzu zapraszają na coroczny cykl koncertów jazzowych pod nazwą WITAMINA JAZZ.  Niezwykłe połączenie wibrafonu i pianina, muzyka Grzegorza Ciechowskiego w oryginalnych aranżacjach, wieczór wypełniony soulowymi hitami i jedna z największych gwiazd polskiej sceny jazzowej. Szczegółowy harmonogram wydarzenia dostępny pod linkiem.

https://fb.me/e/1UuUGOmvM

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO