MIASTO
Będzie reforma
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy edukacyjne. Reforma zakłada między innymi likwidację gimnazjów, przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Szykują się więc zmiany zarówno strukturalne, jak i personalne.
- Czeka nas wiele pracy – przyznał Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc, odpowiedzialny między innymi za oświatę. Najwięcej problemów z pewnością przysporzą zmiany personalne. – Chodzi o nauczycieli. Z chwilą rozpoczęcia procesu wygaszania gimnazjów, nauczyciele tych placówek będą mieli coraz mniej godzin. I tu należy szukać takich rozwiązań, by uzupełnić im tę lukę – uzupełnił wiceprezydent.
Póki co zaproponowano kilka rozwiązań. – Jedną z propozycji jest to, aby nauczyciel z gimnazjum przez pewien okres pracował w dwóch szkołach: w gimnazjum i szkole podstawowej. W jednej będzie mu ubywać godzin, a w drugiej przybywać. Niewykluczone, że taka zmiana może być wprowadzona na stałe, czyli nauczyciel miałby połowę godzin w jednej szkole, a pozostałe w innej – wymienił Andrzej Sygut. Jest także trzeci wariant – którego nauczyciele obawiają się najbardziej – który zakłada przejściowe ograniczenie etatu.
Zmiany szykują się także na dyrektorskich stanowiskach. W Kielcach w tym roku swoją kadencję kończy kilkudziesięciu dyrektorów placówek. W związku z tym władze miasta planują ogłosić konkursy. Początkowo była mowa o 48 placówkach. Jednak po podpisaniu ustawy przez prezydenta Dudę będzie ich więcej. – Konkursy będą musiały być ogłoszone również w przypadku wcielania wygaszanych gimnazjów w struktury szkół podstawowych – wyjaśnił wiceprezydent.
Konkursy tradycyjnie odbędą się na przełomie maja i czerwca, czyli na kilka miesięcy przed wejściem w życie reformy edukacji.