MIASTO
Będzie nowa sala operacyjna na Czarnowie


Ministerstwo Zdrowia przyznało 1,3 mln zł Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach. Wszystko na doposażenie sali hybrydowej.
Utworzona sala operacyjna będzie wyposażona w cyfrowy angiograf do badania serca i naczyń. Umożliwi to wykonywanie zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii. - W takim miejscu można wykonywać bardzo skomplikowane operacje, łączące otwartą chirurgię naczyniową, z chirurgią wewnątrznaczyniową. To zabiegi, których złożoność zdecydowanie bardziej przewyższa te, jakie można wykonywać na tak zwanym ramieniu C, czyli mobilnym aparacie rentgenowskim, którym dysponujemy w tej chwili – informuje doktor Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Szef oddziału dodaje, że dzięki nowej sali, chirurdzy naczyniowi będą mogli operować m.in.: tętniaki piersiowo-brzuszne czy operacje łuku aorty i jego odgałęzień. Obecnie pacjenci, by przejść takie zabiegi, przeważnie wyjeżdżają poza region świętokrzyski.
W przyszłości sala ma być wykorzystywana także do celów naukowych. - Kliniki Szpitala Zespolonego stanowić będą zaplecze dla kierunku lekarskiego, otwieranego w tym roku akademickim, na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach – mówi Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka szpitala na Czarnowie.
Pieniądze na doposażenie sali hybrydowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pochodzić mają z Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2013-2016. Szpital na Czarnowie w Kielcach o dofinansowanie na stworzenie takiego miejsca starał się od trzech lat.
Nowa sala operacyjna powstanie w najbliższych miesiącach.



![[FOTO] Modlitwą i kwiatami uczcili pamięć bohaterów](/media/k2/items/cache/4db1f40fe33aa53b8539d0a1b61c54f9_L.jpg)

![[FOTO] Rekonstruktorzy pamiętali o powstańcach](/media/k2/items/cache/21e8d9fc09bca05258670ea70a7b3287_L.jpg)
![[FOTO+WIDEO] Kielce upamiętniły rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego](/media/k2/items/cache/02f0072e44b993934e0f21a341c41297_L.jpg)

