Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Baza Zbożowa ma 10 lat!

piątek, 15 kwietnia 2016 09:27 / Autor: Piotr Natkaniec
Baza Zbożowa ma 10 lat!
Baza Zbożowa ma 10 lat!
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Kielecka Federacja Stowarzyszeń Kulturoznawczych „Baza Zbożowa” obchodzi 10-lecie istnienia. – Ten obiekt jest symbolem determinacji, pokory i gotowości, żeby cały czas iść do przodu, bo tylko wtedy mamy szansę na sukces – mówi Ryszard Turek, jeden z założycieli Bazy.

To przede wszystkim dzięki jego uporowi miłośnicy różnych dziedzin kultury mają od 2006 roku przy ul. Zbożowej miejsce, w którym mogą swobodnie pracować i rozwijać swoje pasje.

– Baza istnieje 10 lat, ale historia zaczęła się 12 lat temu. Z Piotrem Marcem, czyli Liroyem, poszliśmy do prezydenta Wojciecha Lubawskiego, bo chcieliśmy pomagać młodym muzykom. Poprosiliśmy, żeby dał miejsce do grania. Trafiliśmy do KCK, ale miejsce było bardzo słabe akustycznie, a do tego byliśmy pod studiem emisyjnym telewizji. Pan prezydent po pewnym czasie poprosił mnie, żebym poszukał czegoś innego. Przeszukałem chyba całe miasto, ale albo coś było za duże, albo za drogie. Byłem już tak zmęczony szukaniem, że chciałem zrezygnować. Ostatniego dnia trafiłem na te stare hale. Zapytałem dozorcę, czy mogę wejść, a on odparł, że nie ma problemu, bo i tak od lat stoi to puste. Gdy wszedłem, oczami wyobraźni zobaczyłem, co gdzie ma być. Poszedłem do prezydenta, powiedziałem mu o tym, a on dosłownie w ciągu trzech minut podjął decyzję – opowiada Ryszard Turek, który w Bazie Zbożowej prowadzi fundację „Barwienie Nadwyobraźni TOTUART”

Tu było ZOMO

W ten sposób w pustostanie po dawnej bazie ZOMO i warsztatach samochodowych powstała Baza Zbożowa. Skupia stowarzyszenia, fundacje oraz nieformalne grupy. Mają one do wykorzystania dwie ogromne hale, studio nagrań, klub „Kotłownia”, pomieszczenia biurowe i garaże, w których zespoły muzyczne przeprowadzają próby. Miasto doprowadziło niezbędne media. Płaci także za ochronę. Jednak fundusze na działalność pozyskują wszyscy działający w Bazie.

– To miejsce wyjątkowe w skali kraju, otwarte bez przerwy. Najwięcej dzieje się popołudniami, kiedy ludzie wracają ze szkoły czy z pracy. Wszystko jest bezpłatne. Wystarczy przyjść i zapisać się na listę. Czekamy na osoby, które mają niepokorny umysł, niespokojną duszę, które widzą nadzieję na realizację swoich pomysłów – mówi Turek.

Miejsce dla Ecce Homo

Baza Zbożowa skupia sześć organizacji działających w obszarze kultury niezależnej. W ciągu tygodnia ćwiczy tutaj około 50 zespołów muzycznych. W Bazie swoje siedziby mają między innymi Stowarzyszenie Twórcze „Zenit” zajmujące się fotografią, Świętokrzyski Klub Alpinistyczny i magazyn kulturalny „Projektor”. Odbywają się także zajęcia w pracowni ceramicznej. Dumą jest niewątpliwie niezależny Teatr Ecce Homo, zdobywca wielu ogólnopolskich nagród.

– Początkowo mieliśmy siedzibę w Zespole Szkół Plastycznych, ale dzięki Annie Kantyce-Greli, która jest naszym opiekunem artystycznym, przenieśliśmy się do Bazy Zbożowej już w pierwszych miesiącach jej funkcjonowania. Baza dała nam możliwość swobodnej pracy. Możemy wejść, zrobić próbę czy spektakl w każdym momencie. To jeden z ważnych elementów, dzięki któremu możemy się rozwijać – mówi Karol Górski, aktor Teatru Ecce Homo.

Miejsce dla każdego

Choć artysta nie ma wątpliwości, że w ciągu 10 lat opuszczone magazyny diametralnie się zmieniły, to przyznaje, że Baza Zbożowa musi nadal pracować nad przebiciem się do świadomości mieszkańców Kielc. – To fantastyczne miejsce, w którym dzieje się dużo dobrego. Jednego dnia można tutaj spotkać rycerzy walczących na miecze, drugiego artystów malujących graffiti, a trzeciego kibiców Korony, przygotowujących transparenty na mecze. Nie chcę, żeby ktoś widział ten obiekt jako coś, co ciągnie pieniądze z naszych podatków. Mam nadzieję, że za kolejne 10 lat Baza będzie tak samo otwarta dla ludzi i ludzie bardziej otworzą się na Bazę – twierdzi Górski.

– To jest przestrzeń każdego. Ludzie zrastają się z tym miejscem – dodaje Ryszard Turek.

Program 10–lecia Bazy Zbożowej (wstęp bezpłatny):

15 kwietnia:

15.00 – 16.30 – Warsztaty dziennikarskie (redakcja magazynu „Projektor”, zapisy: projektorkielce@onet.eu)

17.30 – Wernisaż wystawy fotograficznej Marcina Michalskiego „Na scenie” (foyer sali teatralnej)

18.00 – spektakl Teatru Ecce Homo „Wybraniec”, reż. Marcin Bortkiewicz

18.45 – Wernisaż wystawy Stowarzyszenia Twórczego „Zenit” (Galeria „W przejściu”)

19.00 – Koncert zespołu Tacy Sami (klub „Kotłownia”)

20.00 – Koncert zespołu Aversja (sala koncertowo-nagraniowa „Totuartu”)

20.30 – Kabaret „Bez Próby” (sala teatralna Ecce Homo)

21.00 – Koncert zespołu Wolni Ludzie (klub „Kotłownia”)

16 kwietnia:

16.00 – 20.00 – Warsztaty ceramiczne, kiermasz prac (Pracownia ceramiczna „Ceramika Nova”)

16.00 – 20.00 – Mini-park linowy i ścianka wspinaczkowa, Świętokrzyski Klub Alpinistyczny; zawody modeli sterowanych (duża hala)

18.00 – Koncert kolektywu muzycznego Under CK: Strefa Ciszy i dolDrums (klub „Kotłownia”)

19.00 – Koncert zespołu A.P.-Blues (klub „Kotłownia”)

20.00 – Koncert zespołu Mafia (klub „Kotłownia”)

21.00 – Koncert Kajmana (Klub Kotlownia)

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO