Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Badajmy się!

piątek, 16 grudnia 2022 13:07 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Badajmy się!
Badajmy się!
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Statystycznie każdego dnia blisko 50 Polek słyszy diagnozę: rak piersi, 15 kobiet codziennie umiera. W województwie świętokrzyskim co roku ta choroba dotyka ponad 600 nowych pacjentek, około 200 umiera. W przypadku innych nowotworów jest podobnie. – Badajmy się regularnie – apelują specjaliści. Tylko wczesne wykrycie choroby daje szansę nawet na całkowite wyleczenie. 

Apel do Pań!

By ułatwić pacjentom dostęp do badań, w województwie świętokrzyskim realizowany jest szereg programów profilaktycznych. Świętokrzyskie Centrum Onkologii prowadzi między innymi profilaktykę ukierunkowaną na wczesne wykrywanie raka piersi oraz raka szyjki macicy. Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać panie między 50 a 69 rokiem życia. Takie badanie jest wykonywane raz na dwa lata. W przypadku pań z grupy podwyższonego ryzyka eksperci zalecają, by było ono robione co rok. Z kolei z badań cytologicznych mogą  skorzystać panie w wieku 25 - 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z cytologii w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

- Przypominam, że w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonujemy dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania. Pobieramy cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym. Dzięki temu pacjentki mają bardzo dokładną diagnostykę. Dodam, że planujemy wprowadzić także badania oparte na oznaczeniu wirusa HPV – informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Każdego roku o raku jajnika dowiaduje się  ponad 2,4 tys. Polek, ponad 1,5 tys. umiera. W województwie świętokrzyskim mamy 67 zachorowań rocznie, 31 chorych przegrywa walkę. Statystyki te mogą poprawić jedynie same kobiety.

– Panie muszą się regularnie badać. Pacjentki, które trafiają do nas z zaawansowanym rakiem szyjki macicy to kobiety, które sześć czy siedem lat nie były u ginekologa. Warto pamiętać, że ta choroba nie rozwija się błyskawicznie. To są wieloletnie zaniedbania- mówi dr Smorąg. 

Na cytologię można zapisać się dzwoniąc pod numer telefonu  609 99 00 33, na mammografię -  607 77 88 88.

Palaczu zbadaj się i TY!

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza także na bezpłatne badania i konsultacje w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. Ten typ nowotworu jest uznawany na świecie za głównego zabójcę zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Co roku, w całej Polsce o chorobie dowiaduje się ponad 13,8 tys. osób, drugie tyle umiera. W województwie świętokrzyskim odnotowuje się 523 zachorowań oraz 530 zgonów rocznie. 

– Z bezpłatnego badania przesiewowego czyli niskodawkowej tomografii komputerowej płuc oraz konsultacji lekarskiej i poradnictwa antytytoniowego mogą skorzystać długoletni palacze, którzy ukończyli pięćdziesiąt pięć lat oraz osoby od pięćdziesiątego roku życia, które mają choroby współistniejące, np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, są obciążone zawodowo lub w ich rodzinie ktoś chorował na raka płuc. Górna granica wieku to siedemdziesiąt cztery lata – mówi dr Leszek Smorąg. Jak zauważa specjalista, tomografia komputerowa jest jedynym badaniem, które pozwala na wykrycie raka płuc we wczesnym etapie, kiedy jeszcze są bardzo duże szanse na wyleczenie.  

Szczegółowe informacje i rejestracja na badania pod nr telefonu: 885 77 99 88.

Sprawdź swoje jelita!

Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zachęcają także do skorzystania z bezpłatnej kolonoskopii. Badanie wykonywane jest w ramach realizowanego przez ŚCO  Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego. - Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie  - informuje dr Leszek Smorąg.

Do badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów raka jelita grubego,  osoby w wieku 40-65 lat również bez objawów raka jelita grubego, ale takie, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego a także osoby w wieku 25–65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej.

- Do badań nie kwalifikujemy osób, które miały badanie (kolonoskopię) w ciągu ostatnich 10 lat – informuje Izabela Opalińska, rzecznik lecznicy.

Skierowaniem na badanie jest ankieta, wypełniona przez osoby gotowe poddać się kolonoskopii oraz podpisana przez lekarza kierującego. Ankieta do pobrania w Dziale Diagnozy i Terapii Gastroenterologicznej ŚCO oraz na stronie programu: http://pbp.org.pl/program/ankieta/

Więcej informacji pod nr tel. 41 36-74-370.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 10 tys. nowych przypadków w całym kraju. Ponad 7 tys. chorych co roku umiera. W województwie świętokrzyskim odnotowuje się ponad 400 zachorowań oraz 189 zgonów rocznie.

Korzystajmy z badań

Pomimo szerokiej kampanii, chętnych na badania w ramach programów profilaktycznych jest zbyt mało. – Ludzie nie chcą się badać. Jedni tłumaczą, że boją się, że zostanie u nich wykryty nowotwór. Inni, że nie potrzebują badań, bo nic ich nie boli. Pragnę zatem przypomnieć, że badania profilaktyczne są właśnie dla osób bezobjawowych. Pamiętajmy, że tylko wcześnie wykryte zmiany dają nam szansę na całkowite wyleczenie – mówi dr Leszek Smorąg.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO