Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

77. rocznica rozbicia więzienia UB. Będzie koncert i inscenizacja

środa, 27 lipca 2022 14:45 / Autor: Weronika Kępa
77. rocznica rozbicia więzienia UB. Będzie koncert i inscenizacja
77. rocznica rozbicia więzienia UB. Będzie koncert i inscenizacja
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W tym roku, dokładnie w nocy z czwartego na piątego sierpnia, minie 77 lat od rozbicia więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy "Szarego". Tradycyjnie, kielczanie będą mogli wziąć udział w widowisku historycznym, ale też obejrzeć wyjątkowy koncert.

Już w najbliższy piątek, 29 lipca, na Wzgórzu Zamkowym po raz kolejny rozbiją więzienie UB. Widowisko historyczne, w którym wezmą udział między innymi aktorzy Mirosław Bieliński i Adrian Wajda, rozpocznie się o godzinie 21:00. Trzydzieści minut wcześniej zaplanowano uroczystości przy ścianie straceń byłego więzienia, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Całość jest organizowana przez OMPiO oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Na tym jednak nie koniec. Z okazji 77. rocznicy rozbicia kieleckiego więzienia w telewizji zostanie wyemitowany wyjątkowy koncert.

– Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wraz z telewizją TVP przygotowała koncert pt. „Historia Szarego”. Ten został nagrany 26 lipca pod murami byłego więzienia, gdzie ustawiono scenę, na której wystąpili znani artyści. Podczas koncertu, będącego w zasadzie widowiskiem słowno-muzyczno-filmowym, przypomnieliśmy historię Szarego i rozbicia więzienia w Kielcach. To potężna dawka wiedzy połączona z pięknym wykonaniem utworów ilustrujących życie Hedy i pokazujących to wydarzenie – mówi Dorota Koczwańska-Kalita p. o. naczelnika Delegatury IPN w Kielcach.

Koncert zostanie wyemitowany 3 sierpnia o godzinie 22:00 na antenie TVP1.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO