MIASTO
Czterdzieści nowych przystanków autobusowych w Kielcach? Tego chce ZTM
Ma być łatwiej, sprawniej i wygodniej. Zarząd Transportu Miejskiego wnioskuje o ustawienie na terenie Kielc 40 nowych przystanków autobusowych.
Ostatnie miesiące to prawdziwa rewolucja w kieleckiej komunikacji miejskiej. Po dwóch etapach remarszrutyzacji i podwyżce cen biletów pasażerów czekają kolejne zmiany.
- Zawnioskowaliśmy do Miejskiego Zarządu Dróg o ustawienie 40 nowych przystanków. Chcemy ułatwić pasażerom przesiadki. Uważamy, że w niektórych miejscach przystanki są za bardzo odsunięte od skrzyżowań. Jeśli pojawiłyby się nowe punkty, to łatwiej byłoby nam budować przyjazną komunikację - tłumaczy Barbara Damian, dyrektor ZTM.
Obie miejskie jednostki są już po dwóch spotkaniach. Aktualnie MZD sprawdza możliwości techniczne konkretnych propozycji. Część nowych przystanków prawdopodobnie pojawi się jeszcze w tym roku.
Przede wszystkim spore zmiany czekają okolice i samo centrum Kielc. Przystanki mogą zostać usytuowane przy skrzyżowaniu al. IX Wieków Kielc z ul. Warszawską przy hotelu Ibis, przy ul. Kościuszki oraz przy ul. Żeromskiego w okolicach ul. Wróblewskiego.
- To pierwszy krok, żeby coraz więcej autobusów wjeżdżało do centrum miasta. Myślę także, żeby wprowadzić komunikację na ulice Małą i Dużą, bo są one w planie transportowym jako jeden z wariantów - wyjaśnia dyrektor ZTM.
Udogodnienia czekają też pasażerów mieszkających w nowych blokach przy ul. Poleskiej. Nowy przystanek ma stanąć także przy Media Expert na ul. Sandomierskiej.
Pozostałe pilne lokalizacje to: ulica Warszawska / Jesionowa w stronę ul. Łódzkiej, okolice Makro przy ul. Transportowców, kilka punktów na Pakoszu, ul.Wojska Polskiego / ul. Langiewicza.
- To są przystanki, które można wykonać małym kosztem i szybko. Mówimy tutaj o postawieniu słupka przystankowego. Być może część przystanków będzie na żądanie. Na pewno wszystkich nie uda się zrobić w tym roku, ale na części bardzo nam zależy - dodaje Barbara Damian.
Trzeci etap remarszrutyzacji po otwarciu nowego dworca
To nie koniec zmian. Na początku sierpnia planowane jest otwarcie Centrum Komunikacyjnego, czyli nowego dworca autobusowego. Wtedy ZTM wprowadzi trzeci, ale największy etap remarszrutyzacji. W Centrum Komunikacyjnym swój przystanek początkowy i końcowy będzie miała większość linii podmiejskich. Chodzi tu m.in. o 9, 10, 27, 29, 43, 45, 47. Natomiast swojej trasy na pewno nie zmienią linia 8 i 33.
- To da nam możliwość uzupełnienia liniami miejskimi tych miejsc, do których w tym momencie dojeżdżają linie gminne. Zamysł jest taki, że jeżeli ktoś chce jechać za Kielce, to ma się kierować na dworzec. Chcemy też zachęcić prywatnych przewoźników, żeby odjeżdżali z nowego Centrum Komunikacyjnego. Szczególnie, że mogą wyjeżdżać stamtąd za darmo. Lepiej oczekiwać na busa w normalnych warunkach w cieple, w nowym budynku - przekonuje Barbara Damian.
Wiadomo już, że na dworzec wjadą linie dalekobieżne, w tym m.in. Flixbus.
Mają zyskać peryferia
W najbliższych miesiącach zmiany czekają też pasażerów peryferyjnych dzielnic Kielc. Każda z nich ma mieć swoją jedną, dedykowaną linie, która dojeżdża do centrum miasta. Taka linia kursowałaby co 20-30 min.
Obecnie w Kielcach funkcjonują 63 linie autobusowe. Przed rozpoczęciem remarszrutyzacji było ich 68.