Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Michał Zabłocki na Małej Scenie KCK, czyli „Rzecz(nie)pospolita Poetów”

sobota, 29 lutego 2020 13:58 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wczoraj w Kieleckim Centrum Kultury miało miejsce wyjątkowe spotkanie – na Małej Scenie zagościł Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek i scenarzysta. Można było posłuchać wierszy wybitnego artysty, zarówno recytowanych, jak i w formie muzycznej.

Jak mówił poeta Szczęsny Wroński, projekt „Rzecz(nie)pospolita poetów” to cały cykl spotkań, które mają przybliżyć widzom poezję i promować kulturę "wysoką".

- Spotykamy się co miesiąc, by zanurzyć się w świat poezji i artystów. Michał Zabłocki to poeta totalny - a także mistrz szermierki i słowa. Jest nie tylko niezwykle ceniony jako poeta, ale także jako nowatorski kreator promocji poetyckiej. Znamy go między innymi z wierszy na murach Krakowa, a także w wielu innych miastach; jego twórczość tłumaczona jest na dwa języki  – mówił Szczęsny Wroński.

Spotkanie było nie tylko okazją do poznania twórczości Zabłockiego, ale także jego mamy, aktorki Aliny Janowskiej.

- Porozmawiamy też o ojcu artysty, znanym szermierzu. Posłuchamy wyjątkowych wierszy w interpretacji Barbary Wrońskiej, a także piosenek w wykonaniu Michała Zapały - będzie to szeroko pojęta przestrzeń poetycka, związana nie tylko z duchem Zabłockiego, ale także z duchem Piwnicy pod Baranami, w której zaczynał swoją karierę – opowiadał Wroński.

Michał Zabłocki znany jest głównie tekstów piosenek krakowskich artystów z Piwnicy pod Baranami. Poza Grzegorzem Turnauem jego teksty śpiewali lub śpiewają: nieżyjąca już Anna Szałapak, Beata Rybotycka, Agnieszka Chrzanowska i Jacek Wójcicki. Prawie 20 lat temu postanowił także zreformować poezję polską, tworząc nowe formy wierszy: chodnikowe, które pojawiają się na ulicach Krakowa oraz poezję na murze,  wyświetlaną od 2006 roku na ulicy Brackiej. Jest także cenionym autorem teledysków, m.in. do piosenki „Cichosza” Grzegorza Turnaua (nominacja do nagrody Fryderyk 1994).

Na następnych spotkaniach z cyklu „Rzecz(nie)pospolita poetów” pojawi się między innymi Józef Baran, czy Adam Ziemianin i szereg innych współczesnych poetów.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO