MIASTO
21 września – Światowy Dzień Choroby Alzheimera
Na całym świecie 21 września obchodzony jest Dzień Choroby Alzheimera. To okazja, by zwrócić uwagę społeczeństwa na tę przypadłość wieku starczego. Mimo stałego rozwoju nauki, wciąż nie wiemy skąd bierze się ta choroba. Dlatego radzenie sobie z nią jest wyzwaniem.
Alzheimer kojarzy się nam głównie z problemami z pamięcią. Prócz tego, schorzeniu towarzyszy wiele innych objawów. Zależnie od etapu rozwoju choroby występują także trudności w wykonywaniu określonych ruchów, orientacji w terenie czy urojenia. W ostatnim stadium osoba cierpiąca na Alzheimera staje się całkowicie zależna od swojego opiekuna. Wszystko przez zanik tkanki mózgowej.
Dane statystyczne nie wzbudzają optymizmu. - Badania z 2015 roku mówiły, że w Polsce mieszka około 300-400 tysięcy osób chorych na Alzheimera. Wyniki innych analiz podawały, że tych osób jest nawet pół miliona. Wiemy też, że do 2050 roku ta liczba wzrośnie czterokrotnie. Społeczeństwo polskie i nie tylko polskie będzie się spotykało z tą chorobą coraz częściej. Coraz częściej będziemy też musieli się mierzyć z wyzwaniem zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla osób z Alzheimerem i ich rodzin – mówi Anna Sańpruch-Kramarz z kieleckiej firmy Samarytanin, która zapewnia opiekę również nad osobami z chorobami otępiennymi.
Sytuacji osób cierpiących na Alzheimera przyglądała się także Najwyższa Izba Kontroli. Badanie wykazało, że w naszym kraju nie zostały wypracowane odpowiednie modele opieki nad takimi osobami. Niemal cały ciężar zapewnienia odpowiedniego wsparcia osoby z Alzheimerem spada na najbliższe otoczenie, czyli rodziny.