MIASTO
20 jubileusz kombatantów
Za nami święto osób pamiętających czasy II wojny światowej. Uczestnicy tych zdarzeń dziś obchodzili jubileusz 20-lecia powstania Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dokładnie 24 stycznia 1991 roku weszła w życie ustawa o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Sprecyzowała między innymi, że „Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
Ustawa z początku lat 90-tych to także określenie obowiązków i praw tej grupy społecznej. Wprowadzone zostały regulacje dotyczące uprawnień pracowniczych, emerytalnych, ochrony zdrowia, czy pomocy socjalnej.
Kolejnym krokiem do poprawy statusu kombatantów było utworzenie kilka lat później Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Instytucja po dziś dzień nie tylko podtrzymuje pamięć o kombatantach, ale również pomaga im w codziennych trudnościach.
{audio}Słuchaj|mortal1.mp3{/audio}
– Z kombatantów można brać przykład – zaznacza Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.
{audio}Słuchaj|mortal2.mp3{/audio}
Jubileusz 20-lecia istnienia Rady był również okazją do refleksji na temat wydarzeń wojennych, jakie miały miejsce w na terenach Polski w XX wieku. Uczestników z każdym rokiem ubywa, na szczęście pozostaje pamięć, która podtrzymywana jest przez coraz młodsze pokolenia.
Co oprócz tego młodzi mogą zaoferować żyjącym kombatantom?
{audio}Słuchaj|mortal4.mp3{/audio}
Podczas uroczystości Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowskiwręczył odznaczenia „Pro Partia” – „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.