Reklama Patronat Koncert życzeń Kontakt
Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 FM | Włoszczowa 94,4 FM
Tryb Ciemny
eM Radio
WŁĄCZ RADIO
OTWÓRZ NA TELEFONIE
Kod QR
Protest MPK dotarł na Radę Miasta. Czy jest szansa na porozumienie?
autor
Maciej Piętka
2026.06.25 13:52

Dziś (25 czerwca) odbył się protest pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Związkowcy pojawili się również na sesji Rady Miasta, podczas której głos zabrali ich przedstawiciele.

Od wczesnych godzin porannych kursujące autobusy były wyraźnie oflagowane. Kolejnym elementem protestu był przejazd dwóch kolumn pojazdów ulicami Kielc. Każda z nich składała się z pięciu pojazdów.

Około godziny 11 pracownicy MPK zablokowali jedną z ulic prowadzących do Urzędu Miasta Kielce. Następnie liczna grupa delegatów udała się na sesję Rady Miasta, gdzie głos zabrał Bogdan Latosiński, przewodniczący Rady Nadzorczej Kieleckie Autobusy Spółka Pracownicza

– Domagamy się debaty. Chcemy także zaprzestania kłamliwych działań wobec MPK. Pracownicy mają dość, gdy czytają w lokalnych mediach, jak wypowiada się kielecka władza, która ewidentnie manipuluje i mija się z prawdą. Oni naprawdę bardzo ciężko pracują i mają dość takich oskarżeń – wyjaśniał.

Związki chcą również by miasto respektowało zapisy umowy z 2007 roku, który oprócz dialogu, dotyczył m.in. pomocy przy pozyskiwaniu środków unijnych.

Choć pierwotnie zakładano, że głos zabiorą jedynie związkowcy, radni dopuścili także do wypowiedzi przedstawicielkę zarządu spółki.

– Pracownicy boją się, że zostaną bez pracy. Jesteśmy przed przetargiem, który zdecyduje o tym, czy będziemy dalej istnieć. Wszystko będzie zależało od warunków, jakie zostaną w nim postawione. Czy będziemy w stanie funkcjonować jako spółka pracownicza z udziałem miasta? Chciałabym przypomnieć, że miasto posiada 33 procent udziałów, więc to również jego majątek – mówi Monika Gębska, członek zarządu MPK.

Do sprawy odniosły się również władze miasta, które podkreślają, że są zwolennikami pełnej prywatyzacji spółki.

– Z tej mównicy padły również postulaty, abyśmy rozmawiali z MPK o założeniach przyszłego przetargu. Do tego jednak nie dojdzie, ponieważ oznaczałoby to omawianie warunków postępowania z jedną z firm, która może być nim zainteresowana. Jeśli chodzi o przyszłość spółki, istnieje wiele form komunikacji. Uczestniczę w każdym walnym zgromadzeniu. Jednocześnie chcę zaznaczyć, że od dwóch lat, jako współwłaściciel, czekamy na możliwość wskazania członka rady nadzorczej – zaznacza Agata Wojda, prezydent Kielc.

Mimo licznej obecności pracowników MPK obrady nie zostały zakłócone. Przewodniczący Rady Miasta Maciej Jakubczyk zapowiedział, że podczas jednej z kolejnych sesji zostanie wprowadzony punkt dotyczący debaty na temat przyszłości MPK. Z kolei przewodniczący klubu PiS Marcin Stępniewski zasugerował nawet zwołanie sesji nadzwyczajnej.

NAJNOWSZE

OSTATNIA AKTUALIZACJA

95
5,98
98
6,68
ON
6,09
LPG
3,29
ORLEN
Jaworznia 208C, Jaworznia

CENY PALIW

SPRAWDŹ CENY AKTUALIZUJ

CZYTAJ DALEJ