Reklama Patronat Koncert życzeń Kontakt
Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 FM | Włoszczowa 94,4 FM
Tryb Ciemny
eM Radio
WŁĄCZ RADIO
OTWÓRZ NA TELEFONIE
Kod QR
50 lat razem! 21 par odebrało medale za długoletnie pożycie małżeńskie
autor
Maciej Piętka
2026.06.23 11:56

Dziś (23 czerwca) w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kielcach odbyła się wyjątkowa uroczystość. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymało 21 par.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Odznaczenie jest przyznawane od 1960 roku. Pary, które pojawiły się dziś w ratuszu, zapytaliśmy o sekret trwałej miłości.

– Cierpliwość, wytrwałość i dużo miłości. Oczywiście czasem zdarzają się jakieś kłótnie, ale daliśmy radę – mówią pani Zofia i pan Kazimierz.

Na podobne wartości zwracały uwagę również inne pary.

– Wzajemne porozumienie i wspieranie się w trudnych sytuacjach. Mamy czterech wspaniałych synów, więc nie było tak, że tylko jedna osoba pracowała. I tak jakoś wytrwaliśmy – jeden jubileusz, drugi, aż minęło 55 lat – mówi pani Bożena, żona pana Piotra.

Ciekawe są także historie związane z poznaniem swojej drugiej połówki.

– To ja wypatrzyłam męża. Służył wtedy w desancie. Wiedziałam, że ma na imię Karol, więc go zaczepiłam. Bardzo szybko pojawiła się miłość. Zrezygnował z Warszawy, przeprowadził się do Krakowa, a teraz mieszkamy w Kielcach – opowiada pani Antonina, która jest związana z panem Karolem od 54 lat.

Czy to oznacza, że zadziałała stara maksyma „Za mundurem panny sznurem”?

– Oj, zdecydowanie tak. Jak oglądam stare zdjęcia, to jednak był bardzo przystojny – dodaje pani Antonina.

– Teraz już chyba nieco mniej – śmieje się jej mąż.

Medale – w imieniu Prezydenta RP – wręczyła prezydent Kielc Agata Wojda.

GALERIA

NAJNOWSZE

OSTATNIA AKTUALIZACJA

95
5,98
98
6,63
ON
6,37
LPG
3,44
ORLEN
Jaworznia 208C, Jaworznia

CENY PALIW

SPRAWDŹ CENY AKTUALIZUJ

CZYTAJ DALEJ