Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

„Ziemia po kielecku”. Niezwykła wystawa fotografii w WDK

niedziela, 24 stycznia 2021 13:26 / Autor: Adrianna Linertowicz
„Ziemia po kielecku”. Niezwykła wystawa fotografii w WDK
Fot. FB WDK Kielce
„Ziemia po kielecku”. Niezwykła wystawa fotografii w WDK
Fot. FB WDK Kielce
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Wystawa wyjątkowych zdjęć, prezentowanych przez Okręg Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, jest próbą przedstawienia otaczającego nas świata w nowoczesnej formule. Ekspozycja stanowi jednocześnie inaugurację Galerii Górnej w Sali Gabinetowej Wojewódzkiego Domu Kultury.

Fotografie przedstawiają ziemię świętokrzyską, którą ulega ciągłym przemianom spowodowanym działalnością człowieka, jak również procesami od niego niezależnymi. Częściowo nawiązują one do osiągnięć kieleckiej szkoły krajobrazu, jednak cechują się zdecydowanie szerszą formułą.

Wystawa nie jest nowa – miała swoją premierę w październiku 2012 r. w gmachu Filharmonii Kieleckiej, ale organizatorzy uważają, że warto do niej powracać.

“[…] “Ziemia po kielecku” to projekt twórczy integrujący środowisko artystów fotografików poprzez wspólną realizację założeń programowych, wymianę artystycznych myśli, i intelektualne badania kondycji myśli i możliwości nowoczesnej fotografii krajobrazowej. […]”, mówił Paweł Opaliński.

“[…] Kiedy więc stykamy się dzisiaj z zawartością wystawy “Krajobraz po kielecku”, to obecność autorów z różnych środowisk, szeroki zakres tematów i sposobów ich wyrażania, nie musi budzić zaskoczenia, gdyż w istocie jest pewną konsekwencją wcześniejszych strategii. […]”, mówił Adam Sobota.

Na wystawie zaprezentowano prace następujących autorów: Robert Andre, Robert Baś, Piotr Borowicz, Andrzej Borys, Tomasz Budzyński, Michał Cała, Janusz Chojnacki, Sławoj Dubiel, Daria Ilow, Marcin Jastrzębski, Leszek Kowalski, Stanisław Kulawiak, Lech Lipiec, Katarzyna Łata, Cezary Łutowicz, Paweł Opaliński, Ryszard Piotrowski, Jolanta Rycerska, Brunon Szczapiński, Bogdan Szczupaj, Zofia Turno, Karol Walaszczyk, Mieczysław Wroński, Jan Zych, Grzegorz Zygier.

Otwarcie wystawy odbyło się w piątek 22 stycznia 2021 r. Na razie, z uwagi na sytuację pandemiczną, fotografie można oglądać jedynie za pośrednictwem profilu facebookowego WDK oraz Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO