Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[ZDJĘCIA] Wyjątkowa wystawa plenerowa w Parku Etnograficznym w Tokarni

czwartek, 30 września 2021 13:37 / Autor: Aleksandra Rękas
[ZDJĘCIA] Wyjątkowa wystawa plenerowa w Parku Etnograficznym w Tokarni
[ZDJĘCIA] Wyjątkowa wystawa plenerowa w Parku Etnograficznym w Tokarni
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

"Portret zapomnianej prowincji kieleckiej. Pierściński, Buczkowski, Gajewski" – wystawa plenerowa o takim tytule została otwarta w piątek (24 września)  w Parku Etnograficznym w Tokarni, w sektorze małomiasteczkowym. Tworzą ją wielkoformatowe wydruki i plansze z ponad setką  fotografii.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, o wymiarach dwa metry na dwa metry i 24 mniejszych tablic (format B1), na których zobaczymy zdjęcia trzech autorów.

- Fotogramy wykonane w  latach 60. do 80. XX wieku, miały posłużyć przede wszystkim wzbogaceniu zbiorów MWK, w których znajduje się olbrzymia kolekcja zdjęć Pawła Pierścińskiego, licząca 3426 oryginalnych pozytywów, diapozytywów i negatywów. Miejsce eksponowania wystawy wybrano nieprzypadkowo. Tytułowa „prowincja" uwieczniana w pracach znanych fotografików jest od 45 lat tematem badań podejmowanych przez etnografów, historyków i konserwatorów, zachowujących dziedzictwo ludowej kultury materialnej i duchowej dawnej wsi i miasteczek Kielecczyzny. Fotografia spełnia w takich działaniach rolę dokumentu, stając się równocześnie magicznym „lustrem z pamięcią", odbijającym obrazy zarejestrowane przed laty na negatywach znanych fotografików - mówi kurator wystawy Leszek Gawlik z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wystawa  mogła powstać dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury uzyskanemu w ramach programu Kultura - Interwencje  (kwota dofinansowania 29 tys. zł, łączna wartość działania 50 tys. zł, przy czym wkład własny pokrył Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego). Treść wystawy oraz towarzyszącego jej katalogu zostały przetłumaczone na język angielski.

Wystawa będzie dostępna w Parku Etnograficznym w Tokarni do końca listopada 2021 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO