Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Zbliża się Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

czwartek, 28 maja 2020 11:52 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach włącza się w obchody XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który rozpocznie się 30 maja. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi: "Cała Polska czyta o zwierzętach".

- Zależy nam na tym, aby nasi najmłodsi poznawali zwyczaje zwierząt, uczyli sie tolerancji, a także żeby zwierzęta stawały się dla nich przyjaciółmi - mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Podczas tygodnia czytania kielecka biblioteka zaprezentuje cykl ilustrowanych książeczek, które dzieci mogą obejrzeć samodzielnie lub poczytać je z rodzicami. Będą też atrakcje przygotowane przez osoby, które na co dzień zajmują się ochroną zwierząt.

- Dorota Sumińska opowie o odpowiedzialności wobec zwierząt, a terapeutyczną moc książek zaprezentuje naczelna niania w Polsce, Dorota Zawadzka. Nie zabraknie też akcentów artystycznych, np. "Pchły Szachrajki" w interpretacji Tadeusza Chudnickiego. Zaprosimy także na łatwe, piękne i przyjemne szkicowanie psów, kotów i innych zwierząt - wylicza dyrektor Żmudzińska.

- Nie lada atrakcją będzie również spotkanie z pytonem królewskim Grześkiem z warszawskiego zoo, który dał się namówić na uchylenie rąbka tajemnicy o sobie, a także z wydrą olbrzymią z Łodzi, która pokazała nam, jak chętnie się relaksuje - dodaje.

W akcję włączy się także Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, które zaprezentuje okładki książek z lat 60-tych i 70-tych mówiących o zwierzętach. Ciekawostką i nowością będzie także interpretacja słowa pisanego za pomocą gestów. O przygodach jednego z bohaterów wierszy Jana Brzechwy opowie specjalistka w tej dziedzinie, Magdalena Niernsee.

Ciekawą inicjatywą będzie "Bajkowy Telefon". - Każdy, kto będzie chciał, może usłyszeć bajkę w interpretacji naszych pań bibliotekarek. Od godziny 8 do 10 przyjmujemy propozycje rodziców i dziadków pod numerem telefonu 41 362 70 13 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Czytanie będzie odbywać się od poniedziałku do piątku godziny 10 do 13 poprzez oddzwanianie na numer telefonu, podany przez osobę zamawiającą. Do wyboru mamy około 30 propozycji - mówi Anna Żmudzińska.

Na młodych czytelników, którzy wezmą udział w konkursach, czekają nagrody, ufundowane  m.in. przez Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Zielona Sowa, Adamada i Kocur Bury.

Święto będzie odbywać się w internecie na profilu facebookowym MBP od 30 maja do 7 czerwca.

plakat dzieci

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO