Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Za nami pierwszy „Podwieczorek u Starostów”

czwartek, 23 lutego 2023 22:32 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Za nami pierwszy „Podwieczorek u Starostów”
Fot. Piotr Michalec
[FOTO] Za nami pierwszy „Podwieczorek u Starostów”
Fot. Piotr Michalec
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Monodram „Bal u Salomona” K.I. Gałczyńskiego w wykonaniu Andrzeja Pieczyńskiego zainaugurował cykl spotkań „Podwieczorek u Starostów”. Na widowni w Dworze Starostów Chęcińskich zabrakło wolnych miejsc.

„Podwieczorek u Starostów” to inicjatywa aktorów Katarzyny Gocał i Andrzeja Pieczyńskiego.

– Zamieszkaliśmy tu w okolicy i zobaczyliśmy ten budynek, odwiedziliśmy go i przyszła taka refleksja: można go ominąć, ale można robić w nim coś z pasją, co po prostu się kocha – mówił aktor. – Oczywiście na jednym wydarzeniu się nie zatrzymamy, będą one odbywać się cyklicznie. Chcemy, aby były to spotkania z piękną, polską literaturą, na których zagoszczą wspaniali artyści. Nie mogliśmy dogadać terminów z potencjalnymi zaproszonymi, dlatego na początek wystąpiłem sam – dodał Pieczyński.

Mecenasem projektu jest Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Właśnie z nim przed pięcioma miesiącami skontaktował się Andrzej Pieczyński. W rozmowie telefonicznej opowiedział mu o swoich planach.

– Oczywiście od samego jej początku wiedziałem, kim jest Andrzej Pieczyński. Umówiliśmy się na spotkanie i to niesamowite, bo gdy pierwszy raz rozmawialiśmy na żywo, to od razu pojawiła się chemia. Gdy stykają się ludzie, którzy się nie znają, a od razu dobrze się dogadują, potem pojawiają się takie wspaniałe rzeczy, jak to co dzisiaj widzieliśmy – zaznaczał.

Patronem honorowym kulturalnego wydarzania został Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

– Bawiłem się bardzo dobrze dzisiejszego wieczoru. Kojarzę pana Andrzeja z filmów i bardzo dobrze się go oglądało na żywo. Fantastyczny monodram, wspaniały aktor i świetna inicjatywa – opowiadał.

W trakcie wydarzenia oficjalnie potwierdził on także nową funkcję gospodarza wieczoru – Krzysztofa Ołowni, który został mianowany nowym dyrektorem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.

– Nasz Dworek jest idealną przestrzenią, aby ją wypełnić właśnie takimi treściami. Mam nadzieję, że przy tej współpracy uda nam się nadal stwarzać przestrzeń dla kultury – mówił.

Kolejne spotkanie już pod koniec marca. Gościem w barokowych wnętrzach Dworu Starostów Chęcińskich będzie wybitny aktor Wiktor Zborowski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO