KULTURA
Wystawa Początki fotografii w Kielcach
„Początki fotografii w Kielcach” to tytuł wystawy, którą można oglądać w dolnym holu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Ekspozycja przedstawia historię kieleckiej fotografii zilustrowaną na zdjęciach i pocztówkach ze zbiorów Wojewódzkiego Domu Kultury. Oprócz tego można zobaczyć sprzęt fotograficzny i reprodukcje prac takich mistrzów kieleckiej fotografii jak Maksymilian Strasz, Władysław Krajewski czy Wincenty Grabowski.
-Prezentowane eksponaty to w większości sprzęt, który był zakupiony do pracy w Wojewódzkim Domu Kultury. Nie pozbywaliśmy się tych aparatów, tylko skrupulatnie je kolekcjonowaliśmy i dalej to robimy. Mamy w swoich zbiorach około 600 sztuk sprzętu fotograficznego w tym aparaty, kamery, rzutniki i projektory. Na wystawie prezentujemy niewielką część tego wszystkiego – podkreśla Dyrektor WDK-u i opiekun wystawy Jarosław Machnicki.
Jak dodał Machnicki pomysłem do stworzenia wystawy była 179 rocznica wykonania pierwszej fotografii w Kielcach, która była zarazem pierwszą fotografiom w Polsce. Wykonał ją Maksymilian Strasz 9 lipca 1839 roku, a 13 lipca w Gazecie Warszawskiej ukazał się artykuł w którym Strasz opisał jak doszło do wykonania tej fotografii.
-Na wystawie chcieliśmy pokazać jak zmieniała się technika. Prezentujemy aparaty na klisze, film i aparaty cyfrowe. Obok eksponatów prezentowane są plansze informacjami na temat XIX wiecznych zakładów fotograficznych. Można przeczytać jak one powstawały i działały- tłumaczy Machnicki.
Ok. 1863 – 1889 roku powstał w Kielcach zakład fotograficzny Władysława Krajewskiego. 19 sierpnia 1865 r. rozpoczął działalność drugi zakład fotograficzny. Został on założony przez Wincentego Grabowskiego. Zakład istniał do końca lat 80. XIX w.
Kolejny zakład otworzyli w Kielcach 20 września 1878 r. przyjaciele Bronisław Wilkoszewski i Józef Grodzicki. Powstał on w budynku przy ul. Dużej. Po dwuletniej wspólnej pracy fotografowie rozdzielili się. W Kielcach pozostał Bronisław Wilkoszewski, Józef Grodzicki wyjechał do Radomia. Firma fotograficzna Bronisława Wilkoszewskiego przetrwała w Kielcach do września 1888 r., kiedy to odkupił ją Stanisław Rachalewski.
W Kielcach krótko działał również zakład Stanisława Grabowskiego i Konstantego Traszczyńskiego. We wrześniu 1888 r. powstał w Kielcach kolejny zakład fotograficzny. Jego właścicielem był Stanisław Rachalewski, który firmę wraz z filią w Busku odkupił od wyjeżdżającego do Łodzi Bronisława Wilkoszewskiego. W latach 1889-1892 prowadził ją wspólnie z Bolesławem Różyńskim. Rachalewski w 1907 r. sprzedał zakład Adamowi Badzianowi. I tak krótka historia doprowadza nas do powstania ostatniego XIX-wiecznego zakładu fotograficznego w Kielcach. Jego właścicielem był Stanisław Sanecki s. Władysława.
W maju 1897 r. zakupił zakład fotograficzny po pierwszym zawodowym fotografie kieleckim Władysławie Krajewskim, od jego córki Anny Krajewskiej. W 1925 r. fotograf na stałe przeniósł się do Buska. Pod koniec lat 30. XX w. Saneccy opuścili Busko i wyemigrowali z Polski.
Wystawę „Początki fotografii w Kielcach” można oglądać do 22 lipca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
https://emkielce.pl/kultura/wystawa-poczatki-fotografii-w-kielcach#sigProGalleriafd73dbd511