Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wystawa o Wiesławie Myśliwskim w bibliotece wojewódzkiej

czwartek, 23 czerwca 2022 12:54 / Autor: Aleksandra Rękas
Wystawa o Wiesławie Myśliwskim w bibliotece wojewódzkiej
Wystawa o Wiesławie Myśliwskim w bibliotece wojewódzkiej
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wystawa „Wiesław Myśliwski Jubileuszowo” została otwarta wczoraj (22 czerwca) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.  Ekspozycję składającą się z trzech części będzie można oglądać do września.

Jak informuje Piotr Żak, koordynujący wystawę, ekspozycja została przygotowana z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego.

– Pierwszą, szczególną częścią wystawy są obrazy profesora Stanisława Baja. To malarz pracujący na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i przyjaciel Wiesława Myśliwskiego. W ciągu ostatnich lat stworzył on obrazy, które stały się okładkami najnowszych wznowień powieści Myśliwskiego. Dziewiętnaście z jego dzieł znajduje się na wystawie – opowiada Piotr Żak.

Ta część wystawy pokazuje proces twórczy autora podczas powstawiania prac. Kolejna, poświęcona jest biografii Myśliwskiego i jego spojrzeniu na kwestie, które dla niego, jako artysty, były ważne.

– Tam znajdują się ciekawe wydarzenia z życia Myśliwskiego, ciekawostki i fakty. Składa się na nią kilkanaście cytatów autora, dotyczących znaczenia słowa, czy kultury chłopskiej. Znajdziemy tam również wypowiedzi ludzi, którzy znają Myśliwskiego – tłumaczy, czytelników. Możemy dowiedzieć, się czym dla nich jest jego twórczość – wyjaśnia Żak.

Ostatnia część ekspozycji poświęcona jest przekładom powieści Myśliwskiego. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, w tym na gruziński, turecki, czy jidysz. Najwięcej przekładów jest na język niderlandzki.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających najprawdopodobniej do połowy września.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO