Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wyjątkowe spotkanie o relacjach polsko-żydowskich w Radiu eM

piątek, 18 października 2024 18:56 / Autor: Michał Kita
Wyjątkowe spotkanie o relacjach polsko-żydowskich w Radiu eM
Wyjątkowe spotkanie o relacjach polsko-żydowskich w Radiu eM
Michał Kita
Michał Kita

„O polsko-żydowskiej pamięci, tożsamości i miłości”, pod takim hasłem, w studiu Radia eM Kielce odbyło się piątkowe spotkanie z dr Iloną Dworak–Cousin, tłumaczką, pisarką i aktywistką społeczną z Izraela.

Mimo iż urodzona w Polsce autorka z wykształcenia jest doktorem farmacji,  jej największą pasją jest pisanie.  – Zawsze chciałam studiować literaturę i zawsze pisałam do szuflady, ale moi rodzice chcieli, żebym miała praktyczny zawód, żebym była, że z literatury nie wyżyje. Dlatego studiowałam formacje, ale później zaczęłam pisać i wydałam kilka książek – mówi Ilona Dworak–Cousin.

Pisarka wyjechała z Polski wraz z rodziną w 1957 roku.

– Byłam wówczas dzieckiem. Wróciłam pierwszy raz do Polski z koleżanką w 1987 roku. To jeszcze była komuna, panowała straszna bieda i nie było nic w sklepach. Był piękny Kraków, ale puste sklepy i czuło się jeszcze ten komunizm, z którego wyjechałam. Później co roku jak przyjeżdżałam, widziałam jak bardzo, Polska idzie naprzód. Jak naprawdę macie dużo szczęścia, żeście tak dobrze, moim zdaniem ekonomicznie kraj bardzo mocno się rozwinął. Kocham Polskę. Tutaj się urodziłam, więc to tutaj połowa mojego serca jest tu, a połowa mojego serca jest w Izraelu – podkreśla.

Magdalena Kusztal, członek fundacji imienia Edwarda Kusztala, podkreśla, że dr Ilona Dworak–Cousin, jest ambasadorką polskich spraw w Izraelu.

– To niezwykle sympatyczne spotkanie, mamy przyjemność gościć panią Ilonę Dworak Couisin, która jest nie tylko doktorem farmacji, ale tłumaczką, jest pisarką i przede wszystkim jest wielkim orędownikiem przyjaźni  polsko-żydowskiej. Jej rodzina, przeszła przez piekło holokaustu, bez żadnego rozdrapywania ran buduje, wierzy w dwa narody, kocha Polskę jak własną ojczyznę. Więc to jest bardzo ważne, ponieważ jesteśmy w mieście, które kojarzy się, co tu dużo mówić, z miejscem, z miastem pogromu, dlatego tym bardziej taki dialog i takie spotkania są cenne – ocenia.

Izabela Dworak–Cousin, jest doktorem farmacji, tłumaczką i pisarką, autorka książek w tym m.in. „Dybuk wspomnień” oraz „Podróż do krainy cienia”. Była także przewodniczącą Towarzystwa Przyjaźni Izrael–Polska.

Debata odbyła się w studiu Radia eM Kielce. Organizatorem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Spotkanie prowadziła dr Katarzyna Bernat. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO