Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Wydawnictwo UJK otrzymało blisko czterdzieści tysięcy złotych

wtorek, 04 sierpnia 2020 12:27 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

UJK otrzymało blisko czterdzieści tysięcy złotych na wydanie i druk drugiego tomu „Homo Homini Res Sacra” - publikacji przybliżającej osiągnięcia naukowe polskich emigrantów na Zachodzie. Pierwszy tom objął lata 1973-1975, kolejny ma sięgnąć 1977 roku.

„Głównym celem niniejszej serii będzie oddanie czci wszystkim, którzy przyczynili się sto lat temu do odzyskania niepodległości przez Polskę oraz uwiecznienie polskiego dziedzictwa kulturowego na obczyźnie”, czytamy we wstępie do pierwszego tomu „Homo Homini Res Sacra”.

Źródło publikacji stanowi dokumentacja ze spotkań odbywanych niegdyś w Centrum Dialogu w Paryżu - instytucji mającej na celu pomoc Polakom rozproszonym na emigracji. Do rozmów w ośrodku zapraszano przedstawicieli duchowieństwa, ale również wybitnych naukowców, publicystów i polityków, wysłuchiwano teologów i filozofów, twórców kultury, a także sztuki.

„Dorobek intelektualny wynikający z działalności Centrum Dialogu w Paryżu jest istotnym rozdziałem dziejów polskiej emigracji XX wieku. Zwłaszcza, że ośrodek uczestniczył w kształtowaniu tożsamości narodowej na uchodźctwie oraz wspomaganiu niepodległościowych dążeń Polaków w dwóch ostatnich dekadach PRL”.

Tom drugi nie będzie ostatnim - twórcy chcą sięgnąć 2015 roku.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO