Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wkrótce rusza wielki przegląd dokumentów

wtorek, 14 listopada 2017 15:39 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Wkrótce rusza wielki przegląd dokumentów
Wkrótce rusza wielki przegląd dokumentów
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

41 filmów zobaczymy podczas 23. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury. Przegląd rozpocznie się w najbliższy wtorek 21 listopada i potrwa 4 dni. Konkursowa część imprezy została podzielona na 9 pokazów. Każdy z nich będzie dotyczył określonej tematyki, takiej jak historia, problemy współczesności czy niepełnosprawność.

Twórcy dokumentu filmowego, którzy w tym roku nadesłali do konkursu swoje produkcje omawiali zarówno optymistyczne jak i pesymistyczne aspekty naszej rzeczywistości. Obejrzymy między innymi historie o udanej adopcji dzieci z patologicznej rodziny, bezwzględnym wykorzystywaniu naiwności seniorów przez firmy medyczne czy dramacie wojen.

- Mamy tę ambicję, by pokazywać rzeczy najciekawsze. Walcząc o dokument nie chcemy obnażać jego słabości. To jest nasza wewnętrzna sprawa i instytucji, które patronują dokumentowi. Ważne, by proponować produkcje najlepsze. Państwu zaserwujemy dania pierwszej klasy. Myślę, że wszyscy też tak to odbiorą. My kierujemy się zasadą by przywrócić dokument w świadomości ludzi - mówi Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny NURTu.

Komisja selekcyjna 41 konkursowych filmów wybrała spośród 180 zgłoszeń. W tym roku, wydarzenia towarzyszce NURTowi będą poświęcone zmarłemu przed rokiem Andrzejowi Wajdzie. Gala finałowa przeglądu odbędzie się 24 listopada o godzinie 19. Podczas wieczoru zamykającego imprezę twórcy najlepszych zdaniem jury filmów otrzymają statuetki brązowego, srebrnego i złotego NURTU.

Zobacz program festiwalu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO