Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

Wernisaż w Dworku Laszczyków

25 lipca o godzinie szesnastej w Dworku Laszczyków w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy „Będę, gdy mnie nie będzie”, na której zostanie zaprezentowana kolekcja prac Grzegorza Króla, jednego z najwybitniejszych artystów ludowych Kielecczyzny.

Na wystawie obejrzymy około unikatowych 50 rzeźb, z czego 36 pochodzi z zbiorów własnych Muzeum Wsi Kieleckiej, pozostałe są własnością autora. Większość z nich to przedstawienia świętych patronów oraz kompozycje scen ze Starego oraz Nowego Testamentu. Na wystawie znajdą się także obrazy artysty malowane na szkle. Grzegorz Król został uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, jest także laureatem prestiżowej „Nagrody im. Władysława Hasiora”, od 1982 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. O swojej twórczości i pasji podczas wernisażu opowie sam autor, który będzie gościem honorowym. Wystawa będzie otwarta do 15 września 2019 r.

Inspiracją dla artysty są także doroczne święta oraz sceny z życia rodziny chłopskiej, postacie dawnych cieśli, stolarzy i rzemieślników wiejskich, scenki rodzajowe: mielenie w żarnach czy kiszenie kapusty. Kolorystyka rzeźb Grzegorza Króla jest delikatna i stonowana, polichromowana za pomocą farb akrylowych, przyciemnianych bejcą i woskowana lub lakierowana. Artysta przykłada dużą uwagę do detali, stąd jego postacie mają indywidualne, wysublimowane rysy twarzy.

Pokaźną liczbę jego rzeźb wystawiano na ekspozycjach indywidualnych oraz konkursowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w najważniejszych prywatnych i muzealnych kolekcjach.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO