Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Uczniowie znów wezmą udział w warsztatach teatralnych

piątek, 04 września 2020 14:31 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Adrian Wajda
Beata Kwieczko

Rozpoczął się nabór do trzeciej edycji projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne", który realizuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Wezmą w nich udział grupy i klasy uczniów ze świętokrzyskich szkół.

"Wczytuję Sztukę - warsztaty teatralne" to projekt z zakresu edukacji kulturalnej zainicjowany przez Teatr "Kubuś" w 2018 roku.

– Rozpoczynamy otwarty nabór chętnych do uczestnictwa w programie, co polecamy uwadze młodzieży, nauczycieli i pedagogów. Podobnie jak w roku ubiegłym, projekt jest skierowany do szkół województwa świętokrzyskiego i obejmuje klasy i grupy uczniów w wieku od 14 do 19 lat – mówi Karolina Gregorczyk, koordynator projektu.

Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie młodzieży do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżenie nastolatkom specyfiki teatralnej pracy nad tekstem, co odbędzie się poprzez praktyczne zajęcia w ramach czytanych prób.

Szkoły zainteresowane projektem powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami, a następnie wysłać go drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tradycyjną na adres teatru. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września.

Wyniki zostaną ogłoszone do 2 października. – Zajęcia warsztatowe z zakwalifikowanymi grupami będą się odbywać w październiku i w listopadzie w szkołach uczestników. Całość działań zwieńczą premiery internetowe przepracowanych przez uczniów czytań, zaplanowane na grudzień – informuje Karolina Gregorczyk.

Uczniów i nauczycieli będą wspierać prof. Marzena Marczewska - językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. Krzysztof Jaworski - literaturoznawca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, aktorzy: Ewa Lubacz, Agata Sobota, Anna Iwasiuta-Dudek, Andrzej Plata, Zdzisław Reczyński oraz reżyserzy: Przemysław Żmiejko i Roksana Miner.

– Warsztaty z uczniami zostaną poprzedzone warsztatami z interpretacji scenicznej dramatu z nauczycielami, którzy po zajęciach otrzymają certyfikat wydany przez partnera projektu Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Warsztaty te mają na celu przygotować pedagogów do samodzielnej realizacji scenicznej dramatu w przyszłości. Na tych zajęciach zostaną wybrane też dramaty, które będą interpretowane w trakcie projektu – tłumaczy jego koordynatorka.

Szczegółowy regulamin konkursu, harmonogram projektu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Teatru. Projekt "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne" Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO