Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Trzy pokolenia fotografów na wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK

środa, 17 kwietnia 2024 19:15 / Autor: Michał Kita
Trzy pokolenia fotografów na wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK
Trzy pokolenia fotografów na wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK
Michał Kita
Michał Kita

Portrety, krajobraz i architektura uchwycone w „jedną sześćdziesiątą sekundy” można oglądać na wystawie fotografii w Bibliotece Uniwersyteckiej, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wyjątkowa ekspozycja została zrealizowana w ramach czwartej edycji projektu „Pokolenia”, w którym swoimi pracami dzielą się dzieci, studenci oraz seniorzy.

Jak wyjaśnia dr Arkadiusz Sędek, jeden z kuratorów wystawy, ze względu na przekrój wiekowy uczestników, projekt „Pokolenia” to wyjątkowe wydarzenie artystyczne.

– Tytuł wystawy nawiązuje do jednego z podstawowych czasów pracy migawki 1/60s, czyli jedna sześćdziesiąta sekundy. Takie ustawienia pozwalają w fotografii na pokazanie ruchu, jak również na jego zamrożenie. Pozwala to na eksperymentowanie z różnorodnymi efektami, które mogą być wykorzystywane w sposób kreacyjny, twórczy. Tak właśnie tytuł tej wystawy został potraktowany przez studentów wszystkich trzech pokoleń. Studenci z koła naukowego „210 Studio” w ramach projektu tworzyli portrety, wykonane ponad stuletnim aparatem wielkoformatowym, przy wykorzystywaniu tradycyjnych materiałów światłoczułych. Dzięki temu promowaliśmy zarówno sztukę, jak i naukę i tradycyjne metody pracy w fotografii – dodaje.

Swoje zdjęcie na wystawie prezentuje między innymi Iwonna Donimirska. Seniorka działająca w Świętokrzyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku zdradza, że fotografią interesuje się od dziecka.

– Fotografia, która znalazła się na wystawie, prezentuje zalew kielecki pięknie oświetlony słońcem. To zdjęcie udało mi się zrobić dzięki pomocy sąsiadki. Kiedy zobaczyłam piękne słonce, poprosiłam ją o pomoc przy przenoszeniu statywu w trakcie szukania miejsca do idealnego ujęcia – wyjaśnia.

W ramach projektu „Pokolenia” na wystawie fotograficznej oglądać można prace studentów Uniwersytetu Dziecięcego UJK, studentów Koła Naukowego „210Studio”, oraz fotografie członków Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wystawę w Bibliotece Uniwersyteckiej będzie można oglądać do 26 maja.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO