KULTURA
Teatry czekają na publiczność. W piątek otwierają się kolejne instytucje kultury
Od jutra, 12 lutego, po decyzji rządu, otwarte dla publiczności będą tetry i kina. Do obejrzenia spektakli na żywo zapraszają Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
W sobotę, 13 lutego, o godzinie 16, w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach widzowie będą mogli obejrzeć najnowszy spektakl "Planeta Einsteina" w reżyserii Roberta Drobniucha. Jego premiera odbyła się 30 stycznia online.
– Sztuka opowiada o ośmioletnim Jaśku, który wraz z rodzicami przeprowadza się na inną planetę. Spektakl urzeka bogactwem teatralnych form - abstrakcyjnymi lalkami, grą świateł, obrazów i dźwięków, dlatego warto go zobaczyć "na żywo" – informuje Jolanta Świstak, kierownik literacki "Kubusia".
Kolejne spektakle odbędą się 14 lutego o godzinie 11, 20 lutego o godzinie 16 i 21 lutego o godzinie 11. Sztuka jest przeznaczona dla widzów od siedmiu lat.
Z kolei w Teatrze im. Stefana Żeromskiego widzowie obejrzą kilka przedstawień.
– Zaczynamy od "Loretty", a później będzie premiera "Klątwy rodziny Kennedych" w reżyserii Wiktora Rubina. W tym tygodniu będziemy też mieć premierę "Ekspirii". To spektakl taneczny, kooprodukcja z Nowym Teatrem i Fundacją Grażyny Kulczyk z Poznania. Ponieważ nie wiedzieliśmy, że teatry zostaną otwarte, to została ona zaplanowana online. W późniejszym terminie zaprosimy widzów na scenę i będziemy prezentować kolejne premiery – mówi dyrektor Michał Kotański.
W wydarzeniach będzie mogło uczestniczyć 50 procent publiczności z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. W "Kubusiu" na widowni zasiądzie 56 osób, a w Teatrze Stefana Żeromskiego 115.
Przypomnijmy, że od 1 lutego z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego można zwiedzać również muzea.
W najbliższą sobotę, 13 lutego, w Instytucie Dizajnu odbędzie się oprowadzanie po wystawie ''Przedmioty Domowe. Rzeczy w życiu człowieka''. Zwiedzanie będzie możliwe w małych grupach w reżimie sanitarnym w godzinach od 12 do 16.
Wejście na ekspozycję przewidziano o pełnych godzinach zegarowych. Na wydarzenie obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem telefonu 41 367 68 01, wewnętrzny 117.
Od 9 lutego w Ambasadzie Dizajnu można zwiedzać ekspozycję "Knot. Wystawa makramowych dywanów barwionych naturą".
– Knot to kolekcja dywanów podłogowych, wykonanych w technice makramy. W projekcie wykorzystano bawełniany sznur o grubszej średnicy, a jednostką budulcową stał się węzeł żebrowy. Wielkoformatowe dywany są efektem kilkumiesięcznej pracy ręcznej – informuje Paula Dulnik z Instytutu Dizajnu.
Kolekcja otrzymała nominację do nagrody w Green Concept Award 2021. Wystawa potrwa do 19 marca. Można ją zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 17.
Oprócz tego warto odwiedzić także inne muzea i placówki kultury, które z niecierpliwością oczekują na wizyty miłośników sztuki.