Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Teatralni bohaterowie w piosenkach. W "Kubusiu" trwa projekt "Żelazne piosenki"

środa, 14 lipca 2021 16:46 / Autor: Beata Kwieczko
Teatralni bohaterowie w piosenkach. W "Kubusiu" trwa projekt "Żelazne piosenki"
Fot. Teatr "Kubuś"
Teatralni bohaterowie w piosenkach. W "Kubusiu" trwa projekt "Żelazne piosenki"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Dobiegają końca warsztaty wokalno-literackie, które w ramach projektu "Żelazne piosenki", które organizuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Przedsięwzięcie jest kontynuacją działań związanych z obchodami 65-lecia Teatru.

W wakacyjnych warsztatach bierze udział 30. dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Zajęcia prowadzą dramaturg Magdalena Mrozińska, muzycy Wojciech i Aleksandra Lipińscy oraz aktorzy Teatru "Kubuś": Ewa Lubacz, Rafał Iwański, Agata Sobota, Beata Orłowska, Anna Iwasiuta i Jolanta Kęćko.

Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na trzy grupy. W pierwszym tygodniu swojej pracy z pomocą Magdaleny Mrozińskiej stworzyli trzy teksty o superbohaterach.

– Jednym z nich jest Dziadman, stary człowiek, który ma 290 lat, ale mimo tego dba o kondycję fizyczną, dużo przebywa na powietrzu i zamiast coli pije wodę – mówi Wojciech Lipiński, instruktor warsztatów. – Drugą postacią jest Pędzelina, która potrafi pomalować szare domy i za pomocą plakatówek zamienić smutek na radość, a trzecim bohaterem jest Margowka. Potrafi ona bardzo dobrze gotować, ma pierścień, z którego sypie przyprawy i może przygotować jedzenie dla całego globu – relacjonuje Wojciech Lipiński.

W kolejnych dniach warsztatów powstawała muzyka. – Śpiewamy z dziećmi, żeby je przygotować do trzeciego tygodnia pracy, w którym będą nagrywać te piosenki w studio – dodaje Wojciech Lipiński.

Podkreśla, że dzieci są bardzo zaangażowane. – Są spragnione bezpośredniego kontaktu po długim czasie pandemii i przeżywamy tu wiele radosnych chwil.

– Projekt "Żelazne piosenki" składa się z dwóch części - warsztatowych z udziałem dzieci i nagraniem płyty. Znajdą się na niej trzy piosenki, które powstają na warsztatach oraz sześć innych utworów z repertuaru naszego Teatru w aranżacji Wojciecha Lipińskiego i jego zespołu, które mogliśmy usłyszeć na koncercie "Żelazne piosenki" – informuje Karolina Gregorczyk-Rożkowicz, specjalistka ds. marketingu Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Warsztaty potrwają do 16 lipca, a nagranie piosenek w studio zostało zaplanowane na 22 lipca. Płyta ma się ukazać we wrześniu.

Projekt "Żelazne Piosenki" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura – Interwencje 2021".

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO