Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Teatr Żeromskiego już za dwa miesiące wyruszy w Polskę. Zaprezentuje "Wiśniowy sad"

poniedziałek, 10 sierpnia 2020 13:08 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już w październiku Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprezentuje widzom z różnych części Polski spektakl "Wiśniowy sad" Antona Czechowa w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Prezentacje odbędą się w ramach ministerialnego programu Teatr Polska.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zakwalifikował się do udziału w ministerialnym programie po raz siódmy. Program polega na tym, że Teatr jedzie do widzów do małych miejscowości, gdzie nie ma scen teatralnych. Jego ideą jest umożliwienie dostępu do oferty kulturalnej szerokiemu odbiorcy.

"Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego zobaczą mieszkańcy Skarżyska Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Opatowa, Barcina w województwie kujawsko-pomorskim, Brzeska w województwie opolskim oraz Jelcza-Laskowic w województwie dolnośląskim. Spektakle będą wystawiane 4, 14, 16, 18, 21, 23 i 24 października.

Prezentacjom będą towarzyszyć spotkania z aktorami pod hasłem "Przemijający świat, a współczesność". Temat przedstawienia (nieuchronne przeobrażanie się rzeczywistości, która na naszych oczach staje się przeszłością) będzie przyczynkiem do dyskusji o tym, gego jesteśmy świadkami obecnie, również w kontekście sytuacji pandemicznej, transformacji przyzwyczajeń, konwencji, realiów społecznych, obyczajowych i kulturowych. Artyści opowiedzą także o swoich doświadczeniach w pracy nad spektaklem, który jest realizacją sceniczną jednego z najwybitniejszych dzieł dramatycznych.

Spotkania będą odbywać się po zakończeniu spektakli.

Program Teatr Polska jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2009 roku. Jego koordynatorem jest Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W ciągu 11 lat zostało wystawionych 186 spektakli w 517 miejscowościach, a obejrzało je ponad 280 tysięcy widzów.

Spektakle Teatru im. Stefana Żeromskiego, które były wystawiane w ramach programu, to m.in. "Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina, "Twardy gnat, martwy świat" Matuesza Pakuły w reżyserii Evy Rysovej, "Jakiś i Pupcze" Hanocha Levina w reżyserii Piotra Szczerskiego i "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego w reżyserii Michała Kotańskiego.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO