Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Teatr przypomniał swoje ważne spektakle

wtorek, 27 marca 2018 22:39 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Teatr przypomniał swoje ważne spektakle
Teatr przypomniał swoje ważne spektakle
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Podróż w czasie zafundował swoim widzom Teatr imienia Stefana Żeromskiego. Środkiem lokomocji stała się wystawa pod tytułem „Od Balladyny po Ciemności. 20 plakatów na 20 lat województwa”. Zobaczymy na niej afisze spektakli kieleckiej sceny dramatycznej, które w ostatnich dwóch dekadach odniosły sukces i stały się ważnymi inscenizacjami.

Na wystawie znalazły się plakaty takich spektakli jak „Zabawy na podwórku”, „Samotność pól bawełnianych” czy „Jakiś i Pupcze”. Pobudziły one wspomnienia związane z emocjami, jakie przeżywaliśmy zasiadając na teatralnej widowni w ciągu tych ostatnich 20 lat. Niektóre spektakle bawiły, inne skłaniały do przemyśleń, przerażały. Kolekcję plakatów uzupełniają informacje o tym, na jakich imprezach poza stolicą województwa świętokrzyskiego prezentowane były kieleckie spektakle i jakie odnosiły sukcesy.

Jak przyznaje Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Żeromskiego, jego ważne wspomnienia związane z tutejszą sceną związane są z pracą nad spektaklem „Dzieje grzechu”, który wyreżyserował w 2014 roku. Wtedy, obecny szef instytucji, nie spodziewał się, że w Kielcach zostanie na dłużej. - Wcześniej kieleckiego teatru nie znałem dobrze. Zacząłem się interesować tym, co tutaj się działo mniej więcej od premiery „Samotności pól bawełnianych” w reżyserii Radosława Rychcika. Z tego, co zauważyłem, był to moment przełomu, kiedy zaczęli tutaj reżyserować dosć ciekawi reżyserzy a powstające spektakle jeździły po całej Polsce. Kielce mi się kojarzą ze spektaklami Rychcika, Rubina, czyli z dosyć mocnym wejściem do teatru pokolenia młodych reżyserów – mówi Michał Kotański.

Wystawa zorganizowana została z okazji obchodów 57. Międzynarodowego Dnia Teatru. Podczas wernisażu aktorzy Joanna Kasperek i Janusz Głogowski odczytali orędzia przygotowane na to artystyczne święto. W tym roku, list otwarty do twórców teatru na całym świecie napisał brytyjski aktor i reżyser Simon McBurney. Apel do polskiego środowiska teatralnego przygotowała reżyserka Maja Kleczewska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO