Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Tak kielecka scena dramatyczna będzie świętowała 145-lecie istnienia

wtorek, 02 stycznia 2024 16:01 / Autor: Łukasz Czerwiak
Tak kielecka scena dramatyczna będzie świętowała 145-lecie istnienia
Tak kielecka scena dramatyczna będzie świętowała 145-lecie istnienia
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Szóstego stycznia 2024 roku Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie świętował swój jubileusz. Święto potrwa dwa dni.

Głównym wydarzeniem będzie prapremiera jubileuszowego spektaklu „Kilka opowieści z Islandii” Weroniki Murek, w reżyserii Uny Thorleifsdottir.

– To kolejny owoc naszej wieloletniej współpracy z Teatrem Narodowym z Islandii. Spektakl powstał na podstawie autorskiego tekstu, który zamówiliśmy u Weroniki Murek. Dotyka on stereotypów, jakie narastają wokół różnych narodowości, zwłaszcza Polaków i Islandczyków. Początek premiery o godzinie 19 – mówi Paulina Drozdowska, rzecznik prasowy kieleckiej sceny dramatycznej.

Drugiego dnia obchodów jubileuszu zaplanowano spotkanie w gronie obecnych i byłych pracowników teatru, a także prezentację książki Pauliny Drozdowskiej „Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach po 1945. Siła lokalności”. Rozpocznie się ona o 11.

Dwie godziny później zaplanowano czytanie performatywne „Dzwonów z Corneville”, które w Kielcach wystawiono równo 145 lat temu.

– To była pierwsza premiera na scenie przy ulicy Sienkiewicza 32. Nasi aktorzy przeczytają ten tekst, a całość wyreżyseruje Tadeusz Kabicz – podsumowuje rzecznik. 

W niedzielę (7 stycznia) widzowie będą mogli zobaczyć także spektakl „Kilka opowieści z Islandii”. Początek o godzinie 17.

Przypomnijmy, że obchody jubileuszu 145-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach planowano w remontowanej siedzibie przy ulicy Sienkiewicza 32. Jednak odbędą się one w siedzibie tymczasowej przy WDK.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO