Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Sześć spektakli w jeden wieczór. Tancerze KTT w podwójnych rolach

poniedziałek, 15 lutego 2021 15:50 / Autor: Beata Kwieczko
Sześć spektakli w jeden wieczór. Tancerze KTT w podwójnych rolach
Sześć spektakli w jeden wieczór. Tancerze KTT w podwójnych rolach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Sześć choreografii autorstwa zawodowych tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca zobaczymy podczas najnowszego spektaklu "Wieczór młodych choreografów". Premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca.

"Wieczór młodych choreografów" to zbiór sześciu choreografii autorstwa zawodowych tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca.

– Spektakl jest naszą - dyrektorów inicjatywą stworzenia przestrzeni dla tancerzy, którzy maja aspiracje i chęci, aby oprócz tego, że są artystami i wykonawcami, byli też autorami, czyli choreografami. Mam nadzieję, że będzie to ciekawy spektakl, bo mieli wolność twórczą, a my pomagaliśmy im tylko organizacyjnie – mówi Grzegorz Pańtak, zastępca dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca.

W skład antologii wchodzą "Noc na Łysej Górze" w choreografii Kamila Zdańkowskiego, "Cirrostratus" w choreografii Aleksandra Staniszewskiego, "Słonecznik bez słońca" w choreografii Dawida Pieróga, "Venus de fresa" w choreografii Mateusza Wróblewskiego, "W Twoim odbiciu" w choreografii Klaudii Tkaczyk i Szymona Pacholca oraz "Ja i mój Cień" w choreografii Marty Rolskiej i Małgorzaty Boruń.

Jaka będzie tematyka spektakli, które zobaczymy? – Każdy z nich porusza inne problemy, tematykę i emocje. U mnie to klasyczne podejście do sztuki tanecznej i jest to widowisko baletowe. Spektakl mówi o przyjaźni i pomocy. Inne poruszają problemy emocjonalne, akceptacji siebie, relacji między kobietą i mężczyzną, śmierci. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie – tłumaczy Kamil Zdańkowski, który przygotował choreografię do spektaklu "Noc na Łysej Górze".

W przedstawieniu występują artyści Kieleckiego Teatru Tańca oraz adeptki z grupy konkursowej "Saltatio", działającej w Szkole Kieleckiego Teatru Tańca. Jak tancerze odnajdują się w roli choreografów?

– Pierwszy raz tworzę taki duży spektakl, więc to bardzo ciekawe doświadczenie. Wszystko było dla mnie czymś nowym, ale dało się pogodzić obie role, bo doświadczenie, które zdobywamy jako tancerze, bardzo nam pomaga się odnaleźć w choreografii. Było mi też łatwiej, bo rozumiałem tancerzy – wyjaśnia Mateusz Wróblewski, który przygotował choreografię do spektaklu "Venus de fresa", mówiacego o relacjach damsko-męskich.

Premiera spektaklu "Wieczór młodych choreografów" odbędzie się 21 lutego o godzinie 18 na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Całość potrwa około trzech godzin.

Bilety w cenie 55 i 65 złotych normalny oraz 30 złotych ulgowy do nabycia w kasie KTT. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 41 367 67 12.

Poniżej krótkie streszczenie spektakli:

"Słoneczniki bez słońca" w choreografii Dawida Pieróga stanowią wyraz fascynacji autora kulturą Romów. Przy akompaniamencie muzyki m.in. Gorana Bregowicia czy zespołu Bijelo Dugme, spektakl opowiada historię dwóch kobiet przez pryzmat nomadyzmu, będącego najistotniejszą cechą romskiej tożsamości grupowej.

"Ja i mój Cień" w choreografii Marty Rolskiej i Małgorzaty Boruń podejmuje temat skrywanych traum, które niczym tytułowy "cień" kładą się na całym naszym bieżącym życiu.

"Venus de freza" Mateusza Wróblewskiego eksploruje temat kobiecości w wielu jego wariantach: tradycyjnym, współczesnym, feministycznym, religijnym, popkulturowym. Etiuda utrzymana jest w komediowym tonie, a kolejne taneczne obrazy łączy symbolika truskawki, utożsamianej w mitologii rzymskiej z boginią piękna i miłości Wenus.

"Cirrostratus" w choreografii Aleksandra Staniszewskiego powstał pod wpływem inspiracji mitologią nordycką. Autor ukazuje zjawisko śmierć jako jeden z etapów w drodze do życia wiecznego.

"W twoim odbiciu" duetu choreograficznego Klaudii Tkaczyk i Szymona Pacholca to opowieść o dzieleniu się miłością, pielęgnowaniu i sile uczuć.

"Noc na Łysej Górze" w choreografii Kamila Zdańkowskiego, inspirowana jest ludowymi wierzeniami i legendami o Górach Świętokrzyskich. Opowiada historię dwójki dzieci: Jasia (Szymon Pacholec) i Małgosi (Klaudia Tkaczyk), którzy w towarzystwie Czarnego Kota (Małgorzata Kowalska) przeżywają niezwykłą przygodę w Noc Kupały. Spektakl ukazuje piękno folkloru ziemi świętokrzyskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO