Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Światowej klasy muzycy wystąpią w kieleckiej filharmonii

piątek, 21 października 2022 08:15 / Autor: Łukasz Czerwiak
Światowej klasy muzycy wystąpią w kieleckiej filharmonii
Światowej klasy muzycy wystąpią w kieleckiej filharmonii
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W Filharmonii Świętokrzyskiej zabrzmi V Koncert Akademicki. Dzisiejsze (piątek, 21 października) wydarzenie będzie niosło ze sobą nowe spojrzenie na epokę klasycyzmu.

O godzinie 19 w Sali Koncertowej pod batutą Jacka Rogala wystąpi Karolina Nowotczyńska – skrzypce, Marcin Zdunik -  wiolonczela oraz Orkiestra Symfoniczna FŚ. Muzycy, którzy będą towarzyszyć kieleckiemu zespołowi wystepowali na scenach całego świata.

Karolina Nowotczyńska ma na swoim koncie szereg nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych, m.in. I miejsce oraz wszystkie nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Osace. Od roku 2013 jest koncertmistrzem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, a od roku 2019 także dyrektorem tej instytucji.

Marcin Zdunik to wiolonczelista wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach. Ma za sobą solowe występy na wielu renomowanych scenach m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Berlinie, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze.

– Wersja Symfonii koncertującej Es-dur KV 364 z udziałem wiolonczeli, rzuca nowe światło na tę wybitną wizytówkę epoki klasycyzmu, co sprawia, że na liczne melodyczne i kontrapunktyczne relacje solistów można spojrzeć z nowej, odświeżonej perspektywy. Wyjątkowa obsada wykonawcza i niekonwencjonalne interpretacje Karoliny Notowczyńskiej i Marcina Zdunika pozwalają  na nowo odkryć jedno z najważniejsze dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta – mówi Sylwester Furmańczyk z Impresariatu FŚ.

Wykład okolicznościowy wygłosi prof. dr hab. Marek Głowacki. Wystąpienie nosi tytuł „Mozart – Geniusz I Człowiek”.

– Wieczór zakończymy V Symfonią B-dur Schuberta, bardzo Mozartowską nie tylko z ducha, ale i założenia. Jest to bowiem swoisty hołd złożony przez Schuberta geniuszowi z Salzburga – dodaje Sylwester Furmańczyk.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO